2025.01.22. - Vince, Artúr
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06


Már a várandóság előtti stressz is hatással van a gyermek egészségére

A fogamzás előtti stressz megváltoztatja a petesejteket, ami genetikai változást idézhet elő a majdani gyermekben. Még a leendő kismama tinédzserkorában átélt feszültség is hatással lehet az utódjaira. A várandósság alatt folytatott életmód hatással van a csemete egészségére. A legújabb vizsgálatok szerint azonban már a teherbe esés előtt is olyan változások következhetnek be a leendő anya szervezetében, amelyek még a baba mentális beállítottságát is befolyásolják. Patkányokon végzett kísérletek alapján állítják, hogy az összefüggés emberekre is érvényes.

Két várandósság között ajánlott visszanyerni az eredeti súlyunkat

Sarah Hopkins, a Saint Louis Egyetem munkatársa, valamint Aurin Jain, az Egyetem ösztöndíjasa arra hívják fel a nők figyelmét, hogy két terhesség között érdemes figyelni a súlyunk visszanyerésére, a terhességek során pedig kellő figyelmet kell fordítani arra, hogy ne szedjünk fel túl sokat. A vizsgálat során a szakemberek több mint 10 000 missouri nőt kísértek figyelemmel, akik első két gyermeküket 1998 és 2005 között hozták világra, és megállapították, hogy azoknak a túlsúlyos nőknek, akik a két terhességük között lefogytak, nagyobb valószínűséggel született normál súlyú gyermekük.

Távolabbi rokonok sejtjeit is tartalmazza a köldökzsínórvér

Testvéreink és távolabbi rokonaink sejtjeit is hordozhatjuk testünkben. Korábbi vizsgálatokból tudjuk, hogy a méhlepényen keresztül az anyából a magzatba, illetve a magzatból az anyába is átkerülhetnek sejtek, melyek aztán évtizedekig életben maradhatnak a bõrben, a májban, az agyban vagy a lépben. A jelenség magzati mikrokimérizmusként ismert.

A gyermekvállaláshoz érett személyiség kell!

Saját családot teremteni úgy, hogy közben a környezetünk nem tekint minket felnõttnek? Ez teljesen független az életkortól, hiszen egy anyának a gyereke mindig a gyereke marad, akivel törõdni szeretne, gondoskodni róla, akirõl egyúttal úgy érzi, hogy irányítania és ellenõriznie kell. Ezen az érzésen minden kiegyensúlyozott lelkiállapotú asszony felül tud kerekedni, és képes engedni, hogy az ifjú a maga útját járja. Nem ritka azonban, hogy anya és gyermeke között megcsontosodik a korai függõségi viszony.

A folyamatos stressz rontja a gyermekvállalás esélyeit

A folyamatos stressz – sok más kellemetlen mellékhatása mellett – rontja a babavárás esélyeit. A feszültség hatására termelõdõ adrenalin megzavarhatja a ciklust, és rontja a spermaképzõdést is. Azt is kimutatták, hogy a stressz károsan hat az immunrendszer mûködésére, emiatt a vetélésnek is megnõ az esélye. Kisebb horderejû, de ugyanúgy mérgezõ légkört teremtenek a ki nem mondott vágyak, a folyamatosan közöttünk lebegõ, de meg nem fogalmazott sérelmek, elvárások.

Hogyan befolyásolja a testsúly a termékenységet?

Sem a soványság, sem a túlsúly nem kedvez a termékenységnek. Túl alacsony testsúly esetén (nagyjából 45 kiló alatt, testmagasságtól függetlenül) elmarad az ovuláció, és a havi vérzés sem jelentkezik. Az ésszerûtlen diéta, még ha nem is tekinthetõ kórosnak (vagyis anorexiának), károsítja a termékenységet. A testsúly csökkenése mellett hiánybetegségek is fenyegethetnek: a jód hiánya pajzsmirigy mûködési zavart okoz, ezáltal az egész hormonális rendszert károsíthatja, az E-vitamin és a cinkhiány is meddõséghez vezethet.

Milyen legyen az ideális gyerekszoba?

Az apróságoknak még nincs szükségük sok bútorra, ám lényeges, hogy vidám színeket lássanak maguk körül. Kiságy, ruhácskák és fehérnemûk tárolására szolgáló szekrény, pelenkázásra alkalmas hely - ennyi, amire a picinek szüksége lehet. Nagy hangsúlyt fektessünk a megfelelõ ágy kiválasztására. Az ágybetétnek nem szabad túl keménynek lennie, mert a baba nem tud ellazulni, nyugtalanul fog aludni. A szakemberek közepesen kemény ágybetétet ajánlanak, mert az alkalmazkodik a gyermek testéhez.

Nyílt és titkos örökbefogadás

Örökbefogadás esetén a kapcsolat végleges, jogi szempontból az örökbefogadott gyermek nem különbözik a vérszerinti gyermektõl. Igaz itt nem kell a vérszerinti családdal a kapcsolatot tartani, ez a kapcsolat elvileg - titkos örökbefogadás esetén mindenképpen - megszakad, de fontos a gyermek múltjára tekintettel lenni, figyelembe venni azt. Az örökbefogadni szándékozók felkészítése eddig nem volt kötelezõ. 2003. Január 1.-tõl a családjogi törvény változása értelmében kötelezõvé vált.

A megterhelõ fizikai munka nem kedvez a fogamzóképességnek

A „mindent a baba egészségéért” hadmûveletet néhány hónappal a tervezett fogantatás elõtt meg kell kezdeni. Régi tapasztalat, hogy a túlzásba vitt fizikai munka és kimerítõ testmozgás nem kedvez a fogamzásképességnek. A „menedzsertípusú”, túlhajtott életmód és az ezzel járó testi és lelki kimerültség is csökkenti a teherbeesés esélyét. Nemcsak a munka mennyisége, hanem körülményei is fontosak a várandósság szempontjából

Milyen okok állhatnak a spontás vetélések hátterében?

A megfogant és beágyazódott terhességeknek mintegy 20 százaléka végzõdik spontán vetéléssel. Ez alatt a terhesség megszakadását értjük a magzat életképességének elérése elõtt. Ezek többsége az elsõ három hónapban következik be. Vérezgetés a terhesség elején nem ritka. Ezek többsége csak kevés friss, vagy barnás vérzés. Gyakran a várt menzesz idejében észlelhetõ. Általában nem vezet a terhesség megszakadásához. Veszélyesebb, ha a vérzés erõs, darabos és kifejezett alhasi görcsös fájdalom kíséri.

Gyermekvállalás 35 év felett

Az utóbbi évtizedekben egyre több pár vállal gyermeket 35-40 éves korban, vagy e felett is. Ennek oka részben a hagyományos családkép változása, az oktatási idõ kitolódása és az az önálló egzisztencia kialakítására való igény a gyermekvállalás elõtt. Sajnos ez a tendencia együtt jár az „egykék" számának növekedésével, valamint a fogamzási nehézségek gyakori elõfordulásával. A kor elõrehaladtával csökken a petesejtek megtermékenyíthetõsége, gyakrabban fordulnak elõ olyan ciklusok, melyekben nem történik peteérés.

további hírek