2024.03.19. - József, Bánk

Ha sokat stresszel a kismama, a gyerek nagyobb valószínűséggel lesz nehéz természetűHa a terhesség kilenc hónapja stresszes környezetben telik, a gyerek nagyobb valószínűséggel lesz rakoncátlan, nehéz természetű. A stresszhormonok magas szintje befolyásolja az agy finom szerkezetének méhen belüli fejlődését. A kutatás során több ezer gyereket követtek az anyaméhben töltött időszaktól iskoláskorukig, ennek alapján a stresszhormon szintjének emelkedése megemeli a figyelemhiányos, hiperaktív és egyéb viselkedési zavarok előfordulási valószínűségét. Ezen hormonok befolyásolják a kezességet is, vagyis hogy jobb vagy balkezessé válik a gyerek.

A kézdominancia megfigyelése segíthet az ADHD (figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar) diagnosztikájában is. Alina Rodriguez kutató több mint 1700 édesanyát és gyermekeiket vizsgált. Azok az édesanyák, akik sok stresszel vagy gyásszal szembesültek terhességük során, illetve partnerkapcsolati nehézségekkel küzdöttek, kétszer gyakrabban szültek olyan gyermeket, akik öt éves korukban „váltott kezesekké” váltak. A “váltott kezesek” egyik kezükkel írnak, de másik kezükkel dobnak el vagy kapnak el egy labdát. Ez más, mint a kétkezesség, mert ilyenkor a két kéz nem egyformán hatékony egyes tevékenységek elvégzésében.

Ezen terhességekből született gyerekek között gyakoribb az ADHD, gyakoribb az érzelmi probléma és több a nehéz természetű gyerek, akik ráadásul nehezebben jönnek ki társaikkal is. A kutató ennek ellenére úgy gondolja, hogy nincs ok aggodalomra.

„Kismamaként fontos kívülről is figyelni magunkra, kicsit kivonni magunkat a munka hatása alól és megpróbálni relaxálni, elfogadni a környezet támogatását és olyan dolgokkal foglalatoskodni, amitől jól érzik magunkat” - javasolja Rodriguez.

Nagyon régóta tudjuk, hogy a terhes kismamák több törődést és odafigyelést igényelnek, a mai kismamák sokkal stresszesebbek, mint egykori társaik. Egy korábbi finn tanulmány 8000 gyerek vizsgálata alapján mutatott összefüggést a terhességben megélt stressz mennyisége, a váltott kezesség és a viselkedési problémák között. Közöttük kétszer gyakoribb, hogy nyolc éves korukra gondjuk van a házi feladattal.

A stressz, amit Dr. Rodrigez vizsgált, kiterjedt a depressziós attitűdre, a gyászeseményekre illetve a párkapcsolati nehézségekre is. További vizsgálatok szükségesek a munkahelyi stressz hatásairól is.