2024.04.26. - Ervin

Gyermekvállalás 35 év felett

Gyermekvállalás 35 év felett
Az utóbbi évtizedekben egyre több pár vállal gyermeket 35-40 éves korban, vagy e felett is. Ennek oka részben a hagyományos családkép változása, az oktatási idõ kitolódása és az az önálló egzisztencia kialakítására való igény a gyermekvállalás elõtt.

Sajnos ez a tendencia együtt jár az „egykék" számának növekedésével, valamint a fogamzási nehézségek gyakori elõfordulásával. A kor elõrehaladtával csökken a petesejtek megtermékenyíthetõsége, gyakrabban fordulnak elõ olyan ciklusok, melyekben nem történik peteérés.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A hormonális zavarok jelentkezése is gyakoribb. Egy 35-40 éves nõ, aki a megelõzõ 15-20 évben valószínûleg szexuálisan aktív életet élt, nagyobb valószínûséggel tett szert nemi úton terjedõ gyulladásra, mint egy huszonéves. Ez a petevezetõ gyulladása és elzáródása révén okozhat meddõséget. Szintén lényegesen gyakoribb az endometriózis és a miómák elõfordulása 30-35 éves kor felett.

Ebben a korban a választott apajelölt is valószínûleg legalább hasonló korú, de inkább idõsebb. A férfiaknál a kor elõrehaladtával általában romlik a sperma minõsége, megtermékenyítõ-képessége. Mindezek a tényezõk megnehezíthetik a fogamzást. Mivel pedig az ivarsejtekben is gyakrabban jön létre genetikai hiba, ezért a vetélések aránya is magasabb idõsebb korban.

A terhesség folyamán is több szövõdményre számíthatunk egy átlagosnál idõsebb kismamánál. Eleve valószínûbb, hogy magas vérnyomása, lappangó cukorbetegsége, vagy egyéb szervi elváltozása van, mint fiatalabb korában. A túlsúly is gyakori. A már meglévõ betegségek általában romlanak a terhesség alatt, de a várandóság által kiváltott kórok (például toxémia) is sûrûbben jelentkeznek. Gyakoribb a koraszülés és a császármetszések aránya is.

A genetikai rendellenességek arányának növekedésérõl korábban már szóltunk.
A fentiekben említett nehézségek ellenére gondos kivizsgálás és kezelés hatására a fogamzási nehézségek szinte mindig leküzdhetõk, majd fokozott terhesgondozás mellett az idõsebb szülõnõk is általában egészséges magzatot hoznak világra.