2024.03.29. - Auguszta

Nyílt és titkos örökbefogadás

Nyílt és titkos örökbefogadás
Örökbefogadás esetén a kapcsolat végleges, jogi szempontból az örökbefogadott gyermek nem különbözik a vérszerinti gyermektõl.

Igaz itt nem kell a vérszerinti családdal a kapcsolatot tartani, ez a kapcsolat elvileg - titkos örökbefogadás esetén mindenképpen - megszakad, de fontos a gyermek múltjára tekintettel lenni, figyelembe venni azt. Az örökbefogadni szándékozók felkészítése eddig nem volt kötelezõ. 2003. Január 1.-tõl a családjogi törvény változása értelmében kötelezõvé vált.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06


- Sokszor gyermektelen házaspárok örökbefogadási motivációkkal jelentkeznek nevelõszülõknek.Sajnos nagyon elterjedt nézet az - néha még szakemberek körében is - hogy vállalja a család a nevelõszülõséget, hisz így gyorsabban jut gyermekhez.

- A probléma csak az, hogy a nevelõszülõnek kötelessége a vérszerinti családdal tartani a kapcsolatot, õ tulajdonképpen egy szolgáltatást lát el. Attól a pillanattól, hogy a gyermek hozzá kerül tudnia kell, hogy bármikor visszakerülhet a vérszerinti családjába, sõt a gyermekvédelemnek ez a célja.

- Ha a vérszerinti anya lemondó nyilatkozatot tesz a gyermek örökbefogadhatóvá válik. Nyílt örökbefogadás esetén a lemondó nyilatkozat aláírásával a döntés végleges, a vérszerinti anya (a fellebbezési idõtõl eltekintve) nem vonhatja vissza a nyilatkozatát. Titkos örökbefogadás esetén a vérszerinti anyának két hónap rendelkezésére áll, hogy meggondolja döntését vagy jelentkezzen a gyermekéért.

- A gyermek azonban nem csak az anya lemondásának következtében válhat örökbeadhatóvá, elõfordul, hogy a fennálló helyzet következtében a hatóságok nyilvánítják örökbefogadhatónak.
A gyermek örökbefogadhatóvá nyilvánítására, örökbefogadására a Csjt. 48/A. paragrafusában leírt feltételek mellett kerülhet sor.

Ezek a következõk:

- a szülõ önhibájából fél éve nem tart rendszeres (folyamatos) kapcsolatot gyermekével,
- életvitelén, körülményein nem változtat és ezért az éves felülvizsgálat során az átmeneti nevelés nem szüntethetõ meg,
- a szülõ ismeretlen helyen tartózkodik és gyermekével fél éve semmilyen formában nem tart kapcsolatot.

- Az örökbefogadás sikertelensége esetén a jogszabályok értelmében az örökbefogadás felbontható. Ha felbontást kölcsönösen kéri mind a gyermek, mind a szülõ, akkor errõl a felek meghallgatása után a gyámhivatal dönt. Abban az esetben ha a felbontás iránti kérelem egyoldalú akkor a gyámhivatal pert indíthat vagy pert kezdeményezhet és a felbontásról a bíróság dönt.

- A felmérések szerint kb. 50 éve évente 10 és 20 közé tehetõ a felbontások száma. A felbontásokra sokszor felnõtt korban, felnõtt kort elérve kerülhet sor, de nagyon gyakori, hogy a kamaszkort, kiskamaszkort elérve a szülõk olyan problémákkal találják szembe magukat, melyek akár egy vérszerinti család esetében is akár természetesnek mondhatók, de az örökbefogadó szülõk ezeket felnagyítják, a gyermek vérszerinti szüleitõl örökölt tulajdonságoknak vélik, egyre tehetetlenebbek, egyre nehezebben tudják elfogadni a gyermeket.

- Elõfordult azonban olyan eset is, mikor egészen kis gyermeket pár hónappal az örökbefogadás után adták vissza az örökbefogadó szülõk, mondván nem tudják a gyereket a sajátjukként nevelni.

Forrás: Agacska.hu