2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Milyen legyen az ideális gyerekszoba?

Az apróságoknak még nincs szükségük sok bútorra, ám lényeges, hogy vidám színeket lássanak maguk körül. Kiságy, ruhácskák és fehérnemûk tárolására szolgáló szekrény, pelenkázásra alkalmas hely - ennyi, amire a picinek szüksége lehet.

Nagy hangsúlyt fektessünk a megfelelõ ágy kiválasztására. Az ágybetétnek nem szabad túl keménynek lennie, mert a baba nem tud ellazulni, nyugtalanul fog aludni. A szakemberek közepesen kemény ágybetétet ajánlanak, mert az alkalmazkodik a gyermek testéhez.

- Az utóbbi években egyre több az allergiában szenvedõ gyerek. Amennyire csak lehet, kerüljük az allergiát kiváltó anyagokat. A gyerekszobából távolítsunk el minden porfogót: felesleges dísztárgyakat, terítõket. Minél korábban és gyakrabban találkozik az allergiára hajlamos kisgyermek az allergénekkel, annál nagyobb a valószínûsége a betegség kialakulásának.

- Óvodás korban a játszásra alkalmas tér megteremtése a legfontosabb. A saját szoba még nem annyira lényeges, de mindenképpen szüksége van a gyermeknek „saját birodalomra”, egy olyan helyre, ami csak az övé. Ne zavarja a szülõt túlságosan a játszótérré elõléptetett kuckó, de arra meg kell tanítani a gyereket, hogy a játék befejeztével mindent a helyére kell rakni.

- Ezzel szemben az iskolásnak az lenne a legjobb, ha volna külön szobája. Legjobb az olyan berendezés, amely könnyen alakítható a változó igények szerint. A gyerek ebben a korban kezd el önállóan dolgozni, ezért fontos, hogy megteremtsük számára a munkához szükséges helyet. Jó, ha az asztal és szék magassága állítható. Az asztal lapjának területe legyen legalább 90x120 cm, az asztallap padlótól számított magassága 50-70 cm.

- A legkisebbek a meleg színeket kedvelik. A padlót könnyen tisztítható, meleg szõnyeggel izoláljuk, hiszen a kisgyerek sokszor azon játszik. Nagyon fontos a megfelelõ fényforrás. A központi világítótest nem elég. Az asztalra és az ágy mellé is kerüljön olvasólámpa. A rossz világítás nemcsak fárasztja és rontja a szemet, hanem a kedvünket is elveszi bármilyen tevékenységtõl.

- A megfelelõ gyerekszobában színekrõl, mozgástérrõl, vidám, tevékenységre serkentõ, személyiséget fejlesztõ környezetrõl van szó. Bizonyos kortól a gyerekre bízhatjuk szobája csinosítását, átrendezését. Az önálló tevékenység fejleszti a fantáziát és segíti a személyiség kialakulását.