2024.04.25. - Márk
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06


A várandósság első hónapja

A várandósság első két hete valójában a peteérésig, illetve a megtermékenyülésig eltelt időszakot jelenti. A petesejt és a hímivarsejt egyesülése után a megtermékenyült petesejt hamarosan osztódni kezd és megkezdi utazását a méh ürege felé. A beágyazódásig eltelt időszakban - 7-10 nap is eltelhet - a kiszabadult petesejt helyén kialakul a sárgatest, ennek az időszakos hormontermelő szervnek a működése nagyon fontos a méhnyálkahártya felépítésében, terhességre való felkészítésében. Az embrió fejlődése meglehetősen gyorsan zajlik.

Hüvelyi ultrahangos vizsgálattal nagyobb eséllyel zárható ki a méhen kívüli terhesség

A méhen kívüli terhesség - amely során a megtermékenyített petesejt beágyazódása nem a méhben történik - általában vetéléssel végződik, és néhány esetben még az anya életét is veszélyezteti, éppen ezért nagyon fontos időben felismerni. Szakemberek szerint a szokásos eljárás, amely során azoknál a nőknél, akik terhességük korai szakaszában hasi fájdalmakra és hüvelyi vérzésre panaszkodnak, átnézik a beteg kórtörténetét, valamint klinikai vizsgálatokat végeznek, nem elegendő. Így nagyobb eséllyel kizárható a méhen kívüli terhesség.

A méhen kívüli terhesség

Minden olyan terhességet, amikor a megtermékenyített petesejt nem a méhüregen belül ágyazódik be, méhen kívüli terhességnek nevezünk. Az esetek többségében az egyik petevezetékben alakul ki a terhesség, amely akár komoly hasüregi vérzést és hirtelen jelentkezõ életveszélyes állapotot is okozhat.

A terhesség feledékennyé tesz

A terhességhez kapcsolódó mítoszokhoz tartozik - csakúgy mint az uborkaevés -, de most kutatás is megerõsítette, hogy a terhesség valóban feledékenyebbé teszi a nõket.

Mire számítson a várandós, ha ikreket vár?

A tested ugyanolyan változáson megy keresztül, mint bármelyik kismamáé, de több kényelmetlenségre kell felkészülnöd. Nem kell 2, vagy 3 személyre enned, de változatosan, egészségesen kell étkezned, 50-100%-kal több fehérjét, kalciumot, vasat, folsavat és B12 vitamint kell fogyasztanod. Az úszás, séta hasznos, és a Kegel-gyakorlatokat is jó végezni, fõleg mivel a több baba többet nyom. A dohányzást azonnal hagyd abba, ez elvonja az oxigént a babáktól és tovább növeli az ikreknél elõforduló koraszülés, kis testsúllyal való születés esélyét.

Mi történik az elsõ terhességi vizsgálaton?

Az elsõ terhességi vizsgálatra az elsõ vérzéskimaradás után két héttel, a második vérzéskimaradáskor, vagy terhességi teszt pozitív eredményekor tanácsos jelentkezni. Ekkor az orvos azonnal csinál vizeletvizsgálatot, hogy megbizonyosodjon a terhességrõl, hogy megállapítsa, a cukor- és fehérjeszint nem túl magas-e, és vérvizsgálatot, hogy megállapítsa a vércsoportodat. Ekkor rögzítik az adataidat is, megkérdez az orvos a korábbi, illetve gyerekkori betegségekrõl, mûtétekrõl.

Élettani vérszegénység a terhesség alatt

Szervezetünk vasháztartása egészséges körülmények közt kielégítõen szabályozza a vas felszívódását a gyomor- és bélrendszerbõl. Vashiányt jelez a fáradékonyság, a törékeny körmök, a száraz bõr, a hajhullás, de elõfordul, hogy a vaskészlet fokozatos csökkenése miatt semmilyen feltûnõ tünet sem árulkodik a hiányállapotról. Mivel viszonylag alacsony a napi szükségletünk, a szervezet sok bevitt vasat nem tud hasznosítani, vagyis a "vasfeldolgozás" nem gazdaságos.

Mi az E-vitamin szerepe?

Legjobb E-vitamin forrásaink a növényi olajok, tehát a napraforgó-, búzacsíra-, tökmag-, olíva-, kukoricaolaj, a búzacsíra és az egyéb gabonacsírák, a zöld növények, a hús, a máj és a tojás. Az emberben a tokoferol hatása kevéssé ismert, hiánya nem okoz jellemzõ tüneteket. A tokoferolok könnyen oxidálódnak, miközben antioxidáns hatást fejtenek ki, így megakadályozzák a többszörösen telítetlen zsírsavak oxidációját. Biológiailag a D-alfa-tokoferol a leghatásosabb. Gyulladásgátló hatása is ismert.

A folsav szerepe a magzat fejlõdésében

A folsav a természetben elõforduló fontos pteridinszármazék. A B-vitaminok közé tartozik. Hiánya olyan vérszegénységet okoz, ami B12-vitaminnal nem gyógyítható. A vérszegénység egyes típusainak kezelésére használható. Egyes baktériumok növekedési faktora, a Lactobaillus casei például folsav nélkül nem szaporodik. A folsavat pteroil-glutaminsavank is szokás nevezni szerkezete alapján. Nagyon fontos szerepe van a szervezetben, különösen a várandós édesanyáknál.

A vetélésrõl és annak kockázatairól

Fõként az elsõ három hónapban szükséges a fokozottabb odafigyelés és óvatosság, ebben az idõszakban a legveszélyeztetettebb a magzat, s leggyakrabban ekkor következik be a vetélés. Az édesanyák sokszor saját hibájukként élik meg a tragédiát, igen ritkán okozza a szülõi gondatlanság. A vetélés sokszor alkati adottságokból következik, vagy a véletlen mûve. Amikor egy gyermek megfogan, megkezdõdik az új élet megépítése az apa és az anya örökítõ anyagából.

Hogyan szûrhetõ a Down szindróma terhesség alatt?

A Down kór az újszülöttek leggyakoribb kromoszóma-rendellenessége, melyet elõször John Langdon Down írt le 1866-ban, akirõl a kórképet késõbb elnevezték. A hazai statisztikai adatok alapján 700 terhességbõl egy Down szindrómás csecsemõ születik évente. Normálisan az emberi sejtek 23 pár, azaz 46 kromoszómát tartalmaznak, azonban a Down kóros esetek zömében a 21-es kromoszómából kettõ helyett három van (triszómia). Az esetek 5%-ában elõfordul, hogy a 21-es kromoszóma összetapad egy másik kromoszómával, ezt transzlokációnak hívják.

Mire figyeljen a kismama, ha utazni szeretne?

Bár általában még egzotikus helyekre is nyugodtan elutazhatnak, azonban több dologról is tudniuk kell, fõleg, ami a biztosítást, védõoltásokat és gyógyszereket illeti. Ráadásul sok különleges szabály vonatkozik azoknak a terhes nõkre, akik repülõvel szeretnének utazni. Sok tevékenységnél körültekintõnek kell lenniük, mint a búvárkodás, túrázás és vízi sportok esetén, melyek különösen megterhelõk terhesség alatt. A biztosítótársaságok követelményei változatosak, ezért tanácsos az utazási irodával egyeztetni.

Amikor egyesülnek a férfi és a nõi ivarsejtek

A férfi és a nõi ivarsejtek egyesülését, megtermékenyítésnek nevezzük. Az így keletkezett új sejt neve: zygóta, ami egy új élet kezdetét jelenti. A férfi ivarsejtjei szexuális izgalom során kerülnek a nõ hüvelyébe, de csak 48 óráig termékenyítõképesek . A nõi petesejt csupán 2-3 napig életképes – de csak 24 óráig termékenyítõképes. A szexuális izgalom fokozódásával a herék, mellékherék és az ondóvezeték izmai összehúzódnak és a spermiumok a húgycsõbe préselõdnek.

Az elsõ 12 hét legfontosabb történései a magzat fejlõdésében

A fejlõdés legfontosabb idõszaka az elsõ 12 hét. Az elsõ hónap végére, körülbelül 2 héttel azután, hogy a menstruáció elmaradását észleltük, az embrió hozzávetõleg 12 mm hosszú. Már jól felismerhetõ a feje, agykezdeménye és aprócska végtagbimbói vannak. A 4. hét vége felé a szív elkezd dobogni. Ezt még néhány hétig az ultrahangvizsgálat nem tudja kimutatni. A második hónap vége felé az embrió kb. 36 mm hosszú. További fejlõdés szükséges még, de az életfontosságú szervek részben már kifejlõdtek.

Mi okozhatja a gyomorégést és hogyan csillapítható?

A gyomorszáj (a gyomor és a nyelõcsõ határán lévõ izomgyûrû) ellazulása, más szalagok és izmok lazulásához hasonlóan, a terhesség velejárója. A gyûrûszerû záróizom (sphincter) átmenetileg elégtelenné váló mûködése következtében a gyomortartalom visszacsurog a nyelõcsõbe, és ott a nyálkahártya fájdalmas gyulladását okozza.

további hírek