Az édesanyák sokszor saját hibájukként élik meg a tragédiát, igen ritkán okozza a szülõi gondatlanság. A vetélés sokszor alkati adottságokból következik, vagy a véletlen mûve.
Amikor egy gyermek megfogan, megkezdõdik az új élet megépítése az apa és az anya örökítõ anyagából.
Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért! Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06
- A leggyakrabban vetélést okozó probléma azonban az alacsony sárgatest hormon (progesteron) szint. A progesteront a sárgatest termeli, amikor a petesejt kilökõdik a petefészekbõl. A termelést rovánn folytatja, ha az édesanya szervezetében ún. HCG hormont termel, mely a méhlepény kialakulásáért felelõs.
- Néhány esetben a progesteron termelés az alacsony HCG szint miatt nem folytatódik, máskor nem elegendõ progesteron termelõdik. Amennyiben ez az elsõ trimeszterben nem mûködött helyesen, többfajta tünet is jelentkezhet, vérzés, ill. a reggeli émelygés elmaradása. Az elsõ három hónap után már a méhlepény folytatja a progesteron termelését.
Kockázati tényezõk:
- Alkoholfogyasztás
- Drogfogyasztás
- A dohányzás mintegy 20-30%-kal megnöveli a vetélés esélyét, amennyiben ez nem történik meg, könnyen vezethet akár koraszüléshez is.
- Az édesanya életkora
- A méhlepény problémái
- Hüvelyi fertõzések (fõként az elsõ trimeszterben veszélyes)
- Magas láz
- Genetikai okok
- Az édesanyák azon túl, hogy már a terhesség elõtt elhagyják rossz szokásaikat (dohányzás, alkoholfogyasztás, túlsúly, stb.), s elvégeztetik a rutin vizsgálatokat, valamint helyes életmódot folytatnak, sajnos mást már nem tehetnek.
- Gyakori kérdés, hogy vajon a terhességek hány százaléka végzõdik vetéléssel, s hány hasonló eset tekinthetõ normálisnak. Ha egy nõ életében kettõ, vagy annál több spontán vetélésen esett át, érdemes felkészülni az alaposabb kivizsgálásokra. A statisztikák szerint olyan vetélések is bekövetkeznek, mely szinte nem felismerhetõk, hiszen már a méhbe ágyazódás elõtt kilökõdik a magzat.
- A klinikailag felismerhetõ terhességek mintegy 25 százaléka végzõdik vetéléssel. Ebbe azonban beleszámítandók a ritka genetikai- és alkati betegségek, illetve azon édesanyák, akik tényleg nem ügyelnek magzatukra (dohányzók, kábítószerrel élõk, stb.). A vetélés egyáltalán nem nevezhetõ végítéletnek, egy átlagos nõ spontán vetélés (és az esetleges vizsgálatok) után is szülhet erõs, egészséget gyermeket.