2024.04.26. - Ervin

Mire figyeljen a kismama, ha utazni szeretne?

Mire figyeljen a kismama, ha utazni szeretne?
Bár általában még egzotikus helyekre is nyugodtan elutazhatnak, azonban több dologról is tudniuk kell, fõleg, ami a biztosítást, védõoltásokat és gyógyszereket illeti. Ráadásul sok különleges szabály vonatkozik azoknak a terhes nõkre, akik repülõvel szeretnének utazni.

Sok tevékenységnél körültekintõnek kell lenniük, mint a búvárkodás, túrázás és vízi sportok esetén, melyek különösen megterhelõk terhesség alatt. A biztosítótársaságok követelményei változatosak, ezért tanácsos az utazási irodával egyeztetni.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Utazás repülõvel:

- A legtöbb légitársaság engedélyezi terhes nõk számára a repülést, a terhesség 36. hetéig, ha a terhesség normális lefolyású. A IATA irányelvek szerint terhes nõk repülhetnek 36-38. hét között akkor, ha a repülési idõ nem hosszabb négy óránál. Azonban sok légitársaság nem fog terhes nõket vinni a 36. hét után – a helyfoglalás elõtt a légitársasággal célszerû egyeztetni.

- A légitársaságok általában megtagadják, hogy olyan terhes nõket utaztassanak, akiknek koraszülésük volt, vagy vénás trombózisuk van. A fentiek a hazaútra is vonatkoznak. Ha a terhes nõ kiutazott a terhesség hetedik hónapja során, elõfordulhat, hogy nem engedik meg a visszautat, ha ekkor már a terhesség nyolcadik vagy kilencedik hónapjában van.

- A levegõ páratartalmát a repülõgép utasterében csak 8 százalék szinten tartják, úgyhogy a terheseknek sokat kellene inniuk, különösen hosszú repülõúton.

- Terhességben az alsó végtagok vénáiban a gyulladás és vérrögképzõdés kockázata fokozott, a túl hosszú ülést kerülni kell. A terhes nõ lehetõleg a folyosó melletti ülésre kérjen jegyet, és sokat mozogjon, legalább 15 percet óránként. Ezt még vénapumpáló tornagyakorlatokkal is ki kell egészíteni. Ugyanez vonatkozik hosszú autózára és buszozásra is.

- A biztonsági öv viselését repülõgépen és autóban is ajánlják minden terhes nõnek. Az övet viselni kell, olyan mélyen a medence fölött, amennyire csak lehetséges.
A biztonsági öv viselésének kockázatát terhes nõk esetében kisebbnek tekintik, mint ha nem kötik be magukat.

Milyen oltásokat adassunk be és milyen gyógyszereket vigyünk magunkkal?

- Terhesség alatt a gyógyszerszedésre vonatkozó utasítások bonyolultak és néha megtévesztõek téma. Gyakran a gyártók nem végzik el azokat a klinikai vizsgálatokat, melyek alapján kijelenthetõ, hogy terhesség alatt egy bizonyos gyógyszer szedése biztonságos. Az oltóanyagok sem kivételek.

- A gyártók többsége kijelenti, hogy kevés információ van arról, hogy terhességben oltóanyaguk alkalmazása ajánlható-e, és elkerülését tanácsolják. Mások azt mondják, hogy hiányos az információ, ezért az oltóanyagot elõvigyázatosan kell használni.

- Bármilyen helyzetben, amikor egy gyógyszerre terhesség alatt szükség lehet, az orvos mérlegeli a kockázatokat a magzat számára, szemben az anyának járó haszonnal. Ha a haszon nagyobb mint a kockázat, az orvos valószínûleg elõ fogja írni a gyógyszert.

És mi a helyzet a maláriával?

- A legtöbb orvos azt tanácsolja terhes nõknek, hogy ne utazzanak maláriás területre.
A terhes nõk, úgy tûnik, hogy vonzzák a szúnyogokat, általános immunitásuk csökkent és hajlamosabbak komolyabb betegségekre, melyek a terhes nõt és a magzatot károsíthatják.
Ha egy terhes nõ ragaszkodik ahhoz, hogy maláriás területre utazzon, a kemoprofilaktikus gyógyszerek szedése kisebb kockázatot jelent az anya és a magzat számára, mint ha maláriában betegednek meg.

- Sokan aggályosnak tartják a dietil-toluamide (DEET) nevû, bõrre fújható szúnyogriasztó szer használatát. Mindazonáltal nincs bizonyíték arra, hogy káros lenne, akár az anyára, akár a magzatra. A legveszélyesebb dolog, amit egy anya tehet, ha a megelõzõ tanácsokat és intézkedéseket nem veszi figyelembe. A megfelelõ gyógyszereket és adagolást meg kell beszélni a gyermekorvossal.

- Terhes nõk lehetõleg ne szedjenek gyógyszert, de ha nagyon szenvednek utazási betegségtõl, van segítség. Egyes antihisztaminok terhesség alatt is szedhetõ, de csak orvosi javaslatra. A terhes nõ mindig kérje ki az orvos vagy a gyógyszerész tanácsát, mielõtt bármilyen gyógyszert bevesz.

- A hasmenés utazás során bármikor elõfordulhat. A gyógyszerek közül sok, amit általában normálisan alkalmas a hasmenés megelõzésére és kezelésére, nem ajánlott terhesek számára.

Milyen kockázatok lehetnek?

- Sok betegség különös kockázatot jelent a terhes nõ, és a meg nem született baba számára. Fertõzések különösen gyakran fordulnak elõ a trópusokon és olyan országokban, ahol rossz higiénés viszonyok vannak.

- Terhes nõknek azt ajánljuk, hogy csak olyan országokba utazzanak, ahol megfelelõ higiéniés viszonyok vannak, és ne menjenek túrázni, vagy hátizsákos túrára biztonságos helyekre.

- A terhesség utolsó néhány hónapjában különösen fontos elkerülni az oxigénhiányt. Általában a terhes nõk ne menjenek könnyûbúvárkodni, kerüljék a magaslati helyeket, hogy megelõzzék a magaslati betegséget.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Ha a terhes nõ a következõ tünetek közül bármelyiket tapasztalja, orvoshoz kell fordulni.
- Vérzés a hüvelybõl.
- Erõs hasi fájdalom, még vérzés nélkül is. Ezt okozhatja méhenkívüli terhesség.
- Fokozódó hányásrohamok
- Folyadék felhalmozódás a bõr alatt, (ödéma), jellemzõen látható a bokáknál (megdagadt lábak) és kezek, ujjak.
- Súlyos és állandó fejfájás (esetleg látászavarral és hányással) és bármilyen ödéma, különösen a terhesség hatodik hónapja után. A vérnyomást ellenõrizni kell, illetve vizeletet, nincs-e benne fehérje.
- Súlyos gyomor- bél fertõzés, melyek hányással és hasmenéssel jár, a láz és trópusi hõség szintén kiszáradáshoz vezethet.
- Vízszerû folyás, vagy szülési fájdalmak a terhesség késõi szakaszában.
- Ha a magzat furcsán nyugodt vagy csendes egy hosszabb idõszakon túl.