Vashiányt jelez a fáradékonyság, a törékeny körmök, a száraz bõr, a hajhullás, de elõfordul, hogy a vaskészlet fokozatos csökkenése miatt semmilyen feltûnõ tünet sem árulkodik a hiányállapotról. Mivel viszonylag alacsony a napi szükségletünk, a szervezet sok bevitt vasat nem tud hasznosítani, vagyis a "vasfeldolgozás" nem gazdaságos.
Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért! Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06
Az átlagos európai étrend napi 10-15 milligramm vasat tartalmaz, ennek azonban csupán tizede, huszada szívódik fel. Hasonló a helyzet a tabletták formájában bevitt vassal is. Ha az orvos gyógyszeres vaspótlást tart szükségesnek, a készítményt legalább három hónapon keresztül szedni kell.
Jelenleg a vasat poliszacharid komplexek formájában tartalmazó szereket tartják a leghatékonyabbnak és a legkevesebb kellemetlen mellékhatást okozónak. A vas felszívódását a C-vitamin segíti, ezért érdemes frissen préselt narancslével vagy limonádéval bevenni. A szervezet számára legjobban az állati eredetû táplálékokban rejlõ vas hasznosítható. Egy húszdekás marhasült például négy milligramm vasat tartalmaz!
A várandósság idején fellépõ vérszegénység mértékét és okát mindig tisztázzuk, mielõtt bármit bevennénk. Fertõzések esetén például a kórokozók elleni hatékony védekezés érdekében csökken a vérben mérhetõ vas értéke, a vasraktárak azonban egészséges állapotban továbbra is telítettek.
Egyszerû vérkép alapján nem kapunk választ kérdésünkre, további laboreredményekre (teljes vaskötõ kapacitás, ferritin) is szüksége lesz az orvosnak, hogy megalapozott döntést hozhasson.