2024.11.21. - Olivér
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06


Ha sokat stresszel a kismama, a gyerek nagyobb valószínűséggel lesz nehéz természetű

Ha a terhesség kilenc hónapja stresszes környezetben telik, a gyerek nagyobb valószínűséggel lesz rakoncátlan, nehéz természetű. A stresszhormonok magas szintje befolyásolja az agy finom szerkezetének méhen belüli fejlődését. A kutatás során több ezer gyereket követtek az anyaméhben töltött időszaktól iskoláskorukig, ennek alapján a stresszhormon szintjének emelkedése megemeli a figyelemhiányos, hiperaktív és egyéb viselkedési zavarok előfordulási valószínűségét. Ezen hormonok befolyásolják a kezességet is, vagyis hogy jobb vagy balkezessé válik a gyerek.

A bőr ápolása a várandósság alatt

A várandósság időszakában az átalakult hormonháztartás miatt a bőr minősége is megváltozik. A kismamák számára a téli időszakban így már nem csak a hideg elleni védekezés jelent problémát, de sok esetben gondot okoz a megfelelő bőrápoló készítmény, kozmetikai kezelés kiválasztása is. A fokozott faggyúmirigy működés miatt nem csak a haj, de a bőr is zsírosabbá válhat, mitesszerek, pattanások jelentkezhetnek. A megváltozott bőrtípus kezeléséhez kérjük szakember tanácsát, aki segíti a megfelelő készítmények kiválasztását.

Várandósság alatt jobb elkerülni a tonhalat

Míg bizonyos halak fogyasztása egészséges, hiszen tele vannak sovány fehérjével és omega3 zsírsavval, addig más halak veszélyes összetevőket tartalmazhatnak. A terhes nőknek éppen ezért kerülniük kellene mindenféle tonhalat annak magas higanytartalma miatt. A tonhal nagymértékű fogyasztása terhesség alatt veszélyeztetheti a magzat növekedését és fejlődését. Összehasonlításképpen míg egy konzerv tonhal 60 mikrogramnyi higanyt tartalmaz, addig egy adag lazac csupán 2-t, míg egy adag kardhal már 150 mikrogramnyi káros anyaggal van tele.

Mire figyeljünk a várandósság közbeni szépségápolás során

A kismamák jelentős része úgy érzi, hogy nőiessége kiteljesedett a babavárás időszaka alatt, emiatt a szépségápolás ugyanolyan fontos a terhesség és a szoptatás idején, mint az azt megelőző időszakban. A kismamák haja általában fényesebbé, csillogóbbá, erősebbé és dúsabbá válik, de előfordulhat zsírosodás a fokozott faggyútermelés következtében. Ilyenkor gyakoribb hajmosásra van szükség, erre a célra pedig speciális, kímélő sampont érdemes használni. A hajfestés és a dauerolás nem javasolt a terhesség legkritikusabb, első tizenkét hetében.

A terhesség alatti túlzott súlygyarapodással érdemes vigyázni

A terhesség alatti túlzott súlygyarapodással bíró kismamák gyermekei általában túlsúlyosak és nagyobb valószínűséggel lesznek a szívbetegek, derül ki egy új kísérletből. A kutatók változó terhességi kezdősúllyal rendelkező nőket vizsgáltak és követték nyomon gyerekeiket 9 éves korukig. "Azt gondolom, hogy sok nő úgy érzi, a terhessége az az időszak, amikor sokat tud és sokat is kell ennie" - nyilatkozta Debbie Lawlor. Az átlagos súlyú nők terhesség alatti ideális súlygyarapodása 11 és 16 kg közötti.

Az egészségtelen táplálkozás könnyen koraszüléshez vezethet

Egy nemrégiben megjelent tanulmány azt állítja, hogy azoknak a nőknek a kisbabái, akik sok gyorsételt és cukros, sós rágcsálnivalót fogyasztanak, nagyobb eséllyel lesznek koraszülöttek. Bár eddig is tisztában voltunk a gyorséttermi ételek és a sós, cukros rágcsálnivalók egészségügyileg káros hatásaival, ez az első olyan tudományos kutatás, amely határozottan megerősíti: már a teherbe esés előtti helytelen táplálkozás is súlyosan veszélyezteti a későbbi magzat egészségét. Azok a kisbabák ugyanis, akiknek az édesanyja még a fogantatás előtt helytelenül táplálkozott, 50%-kal nagyobb eséllyel váltak koraszülötté.

Júliustól a szülésznő is vállalhat terhesgondozást

Július 1-jén lép életbe az a rendelet, amely lehetővé teszi, hogy a szülésznők dokumentáltan végezhessenek terhesgondozást Magyarországon. A Magyar Közlönyben április elején megjelent, a várandósgondozásról szóló miniszteri rendelet értelmében szülésznő kizárólag szülész-nőgyógyász szakorvos által megállapított alacsony rizikójú várandósság esetén végezheti terhes nők gondozását. Az új jogszabály szerint a kötelező vizsgálatok a terhesgondozási könyvben szerepelnek majd, abba már a szülésznők is tehetnek bejegyzéseket.

Hosszabb távon felfrissül az anyák agya a szülés után

A rossznyelvek szerint a terhesség alatt a nők agyi kapacitása csökken. Az amerikai kutatók azonban egy nem rég elvégzett vizsgálat eredményeire hivatkozva ellentmondanak ennek a feltételezésnek. A kutatás kimutatta, hogy a gyermekvállalás nemhogy árt az agynak, hanem javítja a mentális frissességet és véd az időskori neurodegeneratív kórképektől. A kutatók szerint a nők valóban érezhetik úgy, hogy az agyi képességeik romlanak a terhesség alatt, de ennek oka csupán egy olyan átrendeződés az agyban, ami felkészíti az anyát a baba fogadására.

A várandósság 20 és 35 éves kor között a legideálisabb

A karrierépítés fontossága miatt a nők egyre későbbre időzítik a gyerekvállalást, ami magában hordozza a veszélyeztetett terhesség magasabb kockázatát. Kétségtelen tény, hogy 30 és 35 éves kor között itt az ideje a gyerekvállalásnak. Saját magunknak állítjuk elő a problémát azzal, hogy idősebb korunkig várunk a szüléssel. Ez egy nagyon összetett és mély probléma. Sok nő az egészségügyi kockázatok ellenére is a 30-as évei végére, sőt a 40-es éveire időzíti a szülést, olyan sztárok példáját követve, mint Madonna, vagy Nicole Kidman.

A várandósság alatti torna fejleszti a baba agyát

Egy vizsgálat szerint azoknak a nőknek, akik hetente legalább háromszor, legalább húsz percet mozgással töltenek, a gyermekük agya sokkal aktívabb működést produkál, mint azoknál, akiknek édesanyja nem végez hasonló gyakorlatokat. Az eredmények azt mutatják, hogy a rendszeres mozgás elősegíti a magzat agyának fejlődését és azt reméli, hogy a vizsgálattal sikerül rávenni az anyákat a testmozgásra, amivel nem csak saját egészségüket óvhatják meg, hanem gyermekük fejlődéséhez is sokkal jobban hozzájárulhatnak annál, mint ahogy eddig gondolták.

A terhesség alatti túlzott súlygyarapodás

A terhesség alatti túlzott súlygyarapodással bíró kismamák gyermekei általában túlsúlyosak és nagyobb valószínűséggel lesznek a szívbetegek, derül ki egy új kísérletből. A kutatók változó terhességi kezdősúllyal rendelkező nőket vizsgáltak és követték nyomon gyerekeiket 9 éves korukig. Sok nő úgy érzi, a terhessége az az időszak, amikor sokat tud és sokat is kell ennie. Az átlagos súlyú nők terhesség alatti ideális súlygyarapodása 11 és 16 kg közötti, míg a túlsúlyosak esetében 6 és 11 kg közötti az ideális súlygyarapodás.

Nem befolyásolja a koraszülést a várandósság alatt szedett vitamin

Egy új tanulmány szerint a C- és az E-vitamin nagy adagban történő szedése a terhesség alatt nem befolyásolja a koraszülés kockázatát. Az eredmények szerint annak ellenére, hogy más kutatások összefüggést találtak a C-vitamin-hiány és a koraszülés között, az antioxidánst tartalmazó táplálékkiegészítők nem számítanak a megelőzés hatékony eszközének; legalábbis a koraszülés átlagos kockázatának kitett nők esetében. Néhány korábbi kutatás összefüggést mutatott a C-vitamin hiány és a koraszülés megnövekedett kockázata között.

Várandósság alatt több magnéziumot kell bevinni a szervezetbe

Várandósság alatt megnövekedik a szervezet magnéziumigénye. Ahhoz, hogy a babád biztonságban legyen, fokozni kell a magnézium bevitelt. A magnézium szinte minden enzim működéséhez és minden anyagcsere-folyamathoz szükséges. Hiányában izomgörcsre, étvágytalanságra, fejfájásra panaszkodhatunk, de kimutatható szívritmuszavar, depresszió és a trombózisra való hajlam megnövekedése is. A probléma a terhesség alatt a legszembetűnőbb: a gyakori izomgörcs, mely leggyakoribb formája a vádligörcs - mindenképpen jelzi a magnéziumhiányt.

Terhesség alatti sportolás

Néhány sportág nem javasolt terhesség alatt, mert gyakorlásuk veszélyezteti a babát és a kismamát is. Különösen a várandósság első tizenhét hetében kerüljük az ugrálással járó sportágakat. Ugyancsak mondjunk le azokról a sportágakról, amelyek összeütközésekkel, párharcokkal és fokozott esésveszéllyel járnak együtt. Ide tartoznak például a futball, a kosárlabda, a kézilabda, a röplabda, a görkorcsolya, a sífutás és a kemény állóképességi edzés. Legyünk óvatosak a nyújtó gyakorlatokkal, mert most minden ízület és szalag rugalmasabb, mint normál körülmények között.

A szülés utáni helyes táplálkozás

Ahogy a várandósság idõszaka, úgy a szülés utáni, a szoptatás alatti idõszak sem a fogyókúrák ideje. Sõt próbálkozni sem igazán érdemes, hiszen hormonháztartásunk továbbra sincs normál állapotban, szervezetünk a különbözõ diétákra nem biztos, hogy jól vagy egyáltalán reagál-e.

további hírek