2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Nem befolyásolja a koraszülést a várandósság alatt szedett vitamin

Nem befolyásolja a koraszülést a várandósság alatt szedett vitaminEgy új tanulmány szerint a C- és az E-vitamin nagy adagban történő szedése a terhesség alatt nem befolyásolja a koraszülés kockázatát. Az eredmények szerint annak ellenére, hogy más kutatások összefüggést találtak a C-vitamin-hiány és a koraszülés között, az antioxidánst tartalmazó táplálékkiegészítők nem számítanak a megelőzés hatékony eszközének; legalábbis a koraszülés átlagos kockázatának kitett nők esetében. Néhány korábbi kutatás összefüggést mutatott a C-vitamin hiány és a koraszülés megnövekedett kockázata között.

Ráadásul a C-vitamin a szakértők szerint a méhlepény és a magzatot körülvevő membránok fenntartásában is szerepet játszik a terhesség alatt, valószínűleg az úgynevezett oxidatív stressz korlátozásával. A kutatók tehát azt vizsgálták, hogy az antioxidánsnak számító C- és E-vitaminok segíthetnek-e a koraszülés mellett a preeklampszia kockázatának csökkentésében is.
A legújabb tanulmány annak az amerikai kormány által támogatott klinikai kísérletnek az új elemzése, amely az év első felében azt az eredményt hozta, hogy a C- és az E-vitamin nem befolyásolja előnyösen a preeklampszia kockázatát.
Az Alabama Egyetem kutatói által Dr. John C. Hauth vezetésével végzett kísérlet során a résztvevő nők naponta 1000 mg C-vitamint és 400 NE E-vitamint szedtek be, ami jóval meghaladja a terhesség alatt ajánlott napi bevitelt. A vitaminos és a placebo csoportban egyaránt a nők hét százaléka esetében fordult elő koraszülés.

Az eredmény egy másik, nemrégiben végzett klinikai kísérlet eredményét tükrözi, amelyben a résztvevő nők körében ugyanilyen mennyiségű C- és E-vitamin szedése után ugyanolyan arányban fordult elő koraszülés, mint a placebót szedő csoportban.