2025.01.22. - Vince, Artúr
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06


A stroke nem csak a felnőtteket, a csecsemőket is érintheti

Nem csak a felnőtteket sújtja: négyezer kisbabából egy stroke-ot kap. Az első év, abból is az első két hónap a legveszélyesebb. Mi okozza az agyi katasztrófát ilyen kicsi korban? A stroke gyermekkorban általában egy ér megpattanásával és vérzéssel jár, ritkább az érelzáródásos (isémiás)-oxigénhiányos eredetű, mint felnőttek esetében, akiknél leggyakrabban az elmeszesedett artériák, a magas vérnyomásés a szívritmuszavarok következtében alakulhat ki az életveszélyes állapot. Gyerekeknél az ok sokszor szívbetegség, illetve sarlósejtes vérszegénység.

Peluscsere és az etetés utáni mérés

A kismamákat mindenféle tanácsokkal bombázzák a szülés előtt, hogy mit és hogyan kell majd tenni na és persze ezeket milyen rendszerességgel. Persze ezek a tanácsok nem mindig hasznosak, vagy éppen nem mindegyiket kell megfogadni. Az igaz, hogy ha a kicsi eltöltött ébren vagy alva három órát, majd jelezni kezdte, hogy éhes, akkor logikus dolog átpelenkázni etetés előtt. Ennyi idő alatt ugyanis biztos telt (vagy megtelt) a pelus, és ha szopi közben elalszik, akkor lehet, hogy újabb három órát már nem bírna ki, és átázna, bármilyen márkás is a pelenka.

Már egy órásan megkezdik Facebookos életüket a csecsemők

Felmérések szerint a brit újszülöttek több mint kétharmada a születését követő egy órán belül közösségi sztár lesz, ezzel megkezdve az életét a Facebookon. A csecsemőkről készült első fotókat a születés után kevesebb mint egy óra alatt a szülők 77 százaléka tölti fel a Facebookra, 48 százalék az Instagramra és 32 százalék a Flickrre. A megkérdezettek több mint fele azt mondta, azért teszik ezt, hogy a távoli rokonok is értesüljenek az örömhírről, 22 százalék viszont csak azért csinálja, hogy jobb, menőbb legyen a többi szülőnél.

Már a csecsemők is megtudják különböztetni az eltérő nyelveket

Már az anyaméhben elkezdődik az anyanyelv tanulása - vélik svéd és amerikai kutatók, akik a születés után 30 órával vizsgáltak újszülötteket. Azt már kimutatták a szakemberek, hogy a magzat a méhben töltött utolsó hetei alatt képes felismerni anyja hangját és egy-egy dallamot. Az új vizsgálatok alapján azonban úgy tűnik, hogy ennél jóval többre képesek. A 40 vizsgált csecsemő között akadt fiú és lány, amerikai és svéd. Mindegyiküknek cumit adtak a szájába, és svéd, illetve angol beszédet hallgattattak velük. Buzgóbban cumiztak a babák, ha idegen nyelven szóltak hozzájuk.

Összefügg az anyatej és az ételallergia

Sokan vitatkoznak azzal az állítással, hogy az anyatej a legjobb a csecsemõk számára. Ugyanakkor az Egészségügyi Világszervezet is azt ajánlja, hogy a baba hat hónapos koráig szoptassák a csecsemõt, miközben mások szerint ez ételallergiát okozhat.

Ezekkel az összetevõkkel kell vigyázni a babaápolásnál

Az újszülöttek és csecsemõk bõre sok tekintetben eltér a felnõttek bõrétõl. Sérülékeny és érzékeny, így a náluk használt tisztító- és ápolószerek kiválasztásánál különös gonddal kell eljárni.

Babasírás-fordító programot fejlesztettek ki

Számos oka lehet annak, ha egy baba sír - éhség, szomjúság, fájdalom, magány, álmosság, teli pelenka - japán kutatók most olyan szoftvert fejlesztettek ki, amely megkülönbözteti a fájdalmas babasírást a többitõl.

Mikortól adhatunk halat a csecsemõnek?

A halolaj, s a benne található jótékony omega-3 zsírsavak az egészséges immunrendszer fejlõdésében játszanak fontos szerepet. Az omega-3 zsírsavak gyulladáscsökkentõ hatása képes az immunrendszer alakulását kedvezõ irányba befolyásolni, s így csökkenteni az allergiák valószínûségét. Az általános orvosi ajánlás szerint azonban a hal, étrendbe történõ bevezetését tanácsos a gyermek egy éves kora utáni idõszakra halasztani, éppen az allergiás reakció elkerülése végett.

Amikor a csecsemõ beszélgetni szeretne velünk!

Amikor véletlenszerûen gagyog, akkor már képes arra, hogy a kifejlesztett hangok felet uralkodjon. A hangok lehetnek magasak vagy mélyek, hangosak vagy halkak, erõsek vagy gyengék. Ez a fizikai és az idegrendszeri fejlõdésnek köszönhetõ. 6 hónapos korban tapasztalhatjuk, hogy a baba igyekszik következetesen ugyanazokat a hangokat produkálni. Ha rámosolygunk, vagy megöleljük, repes a boldogságtól, és ennek hangot is ad. Irányított, ellenõrzött gagyogással kommunikál a babánk 6-8 hónapos korában.

Cumi vagy ujjszopás?

A gyerekeknek körülbelül a fele sajátmagától rátalál az ujjára, és a továbbiakban azt fogja szopni, hacsak meg nem próbáljuk cumira szoktatni. Nem könnyû döntés, ugyanis a cumizás mellett és ellene is szólnak érvek. Kezdjük az elõnyeivel. Ezek közül a legfontosabb, hogy többnyire valóban megnyugtatja az izgalomba jött babát. Segít az éjszakai elalvásban is, és ami ennél is fontosabb: az a gyerek, akinek idõben cumit adnak, biztosan nem fog rászokni ujja szopására.

további hírek