2024.04.27. - Zita

Csecsemõkorban érdemes kezdeni az elhízás megelõzését

Sok esetben már két éves kor elõtt jelentkeznek az egész életre szóló elhízás jelei - állítják amerikai kutatók.

A Clinical Pediatrics címû szaklapban ismertetett tanulmányban 480 két és húsz év közötti gyerek és fiatal egészségügyi adatait tekintették át. Közülük 184-et találtak elhízottnak.

A kutatók szerint az átlagos életkor, amikor ezek a gyerekek túlsúlyossá váltak, 22 hónap volt. A késõbbi kövér gyerekek és tinédzserek negyede már 5 hónapos kora elõtt túlsúlyos volt, fele 24 hónapos kora elõtt, 90 százaléka pedig ötéves korára. 10 éves korukban már valamennyien túlsúlyosak vagy kövérek voltak a vizsgálatban szereplõk közül.

John Harrington kutatásvezetõ szerint az étkezési preferenciák már 2 éves kor elõtt kialakulnak, késõbb már igen nehéz megváltoztatni a szokásokat. A tanulmány szerzõi felhívják az egészségügyi dolgozók figyelmét arra, hogy már a csecsemõk súlyát is érdemes nyomon követni a késõbbi elhízás megelõzése érdekében.