2025.01.22. - Vince, Artúr

Ezekkel az összetevõkkel kell vigyázni a babaápolásnál

Az újszülöttek és csecsemõk bõre sok tekintetben eltér a felnõttek bõrétõl. Sérülékeny és érzékeny, így a náluk használt tisztító- és ápolószerek kiválasztásánál különös gonddal kell eljárni.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az alábbi anyagokkal különösen óvatosnak kell lenni, illetve ajánlatos õket kerülni az újszülötteknél és csecsemõknél:

Alkohol

Bár az újszülöttek bõre még éretlen, az alkohol számára már nehezen átjárható. Emiatt alkalmazható a 70%-os alkohol a megszületést követõen - egészen a köldökcsonk leeséséig - annak a fertõtlenítõ ápolására is. Azonban a koraszülötteknél és a kis súllyal született újszülötteknél bõrégést és kivörösödést okozhat az alkohol használata, ezekben az esetekben kerülni vagy minimalizálni kell alkalmazását.

Hexaklorofén

A hexaklorofénes hintõpor (Sparsorium hexachloropheni pro infante FoNo VII.) az egyike a legkorábban alkalmazott gyógyszeres készítményeknek. A köldökcsonk leeséséig annak a beszórására javasolja az orvosok nagy része. A felületi fertõtlenítõ hatással rendelkezõ hexaklorofént ártalmatlan anyagnak tekintik, amennyiben az alkalmazott készítményben a koncentrációja nem haladja meg a 0,5%-ot (az említett hintõporban nem haladja meg), továbbá nem alkohollal együtt és egyidejûleg alkalmazzák. Nagy koncentrációban, nagyobb testfelületen alkalmazva az agyi károsodás kockázata fennáll. Emellett a betegtájékoztatók is óva intenek, hogy újszülötteknél és csecsemõknél a testfelület 10%-ánál nagyobb területen hosszabb ideig nem alkalmazható. Továbbá óvatosan alkalmazandó koraszülött vagy 2000 g alatti tömegû újszülötteknél.

Sodium-lauril-szulfát

Az angolul sodium lauryl sulfate (SLS) nevû anyag tisztító hatású, ami szappanszerû habzó képességgel rendelkezik. Samponokban, habfürdõkben és egyéb kozmetikai termékekben egyaránt elõfordulhat. Bár napjainkban rengeteg támadás éri ezt az anyagot, leszögezendõ, hogy rákkeltõ hatást nem igazoltak nála. Azonban kimutatták, hogy erõs bõrirritáló hatással rendelkezik, gyulladásos folyamatokat, kontakt dermatitiszt vált ki; ami leginkább kifejezett arcbõrön történõ alkalmazáskor, ha hosszabb ideig, legalább egy óráig, lemosás nélkül rajta marad. A fertõtlenítõ hatású triklozánnal való együttes alkalmazása a bõrön a huzamosabb ideig tartó megtapadását okozhatja.

Nátrium-lauril-éter-szulfát

Az angolul sodium laureth sulfate, vagy sodium lauryl ether sulfate a szappanhoz hasonló, tisztító, habzó tulajdonságú anyag számos készítményben, így samponokban, folyékony szappanokban, habfürdõkben is megtalálható. Bár a kozmetikai készítményekben alkalmazott koncentrációkban ártalmatlannak tekintett anyag, azonban ahogy számos más detergensnél (zsíros jellegû anyagokat vizes fázisban eloszlató, azaz tisztító) is, a helyi irritációt kiváltó hatás itt is megjelenhet.

Parabének

A tartósítószerek a kórokozó mikrobák (baktériumok, gombák) készítményekben való megtelepedését akadályozzák meg. Erre a célra a leggyakrabban alkalmazott vegyületek az úgynevezett parabének közül kerülnek ki. A parabének vegyületcsoport nem egységes, számos vegyület sorolható a kategóriába, mint pl. metil-parabén (azaz metil-para-hidroxi-benzoát), etil-parabén (azaz etil-para-hidroxi-benzoát). A parabének a vizes jellegû hidratálókban, samponokban, nedves törlõkendõkben is gyakran megtalálhatók. Lehetséges, hogy az egyes készítmények által okozott kontakt dermatitisz, kipirosodás a termékek parabén-tartalmával hozható összefüggésbe.

Povidon jód és alkoholos jódoldat

Nagy bõrfelületen, hosszabb idõn keresztül, rendszeresen alkalmazva a jódos fertõtlenítõ szereket, azok képesek olyan mértékben az éretlen újszülött- és csecsemõbõrön átjutni és a vérkeringésbe bekerülni, hogy a pajzsmirigy mûködésének a zavarát is elõidézhetik.

Propilénglikol

Számos kenõcsben megtalálható, és bõrégésszerû bõrirritációt válthat ki, különösen 5%-nál magasabb koncentrációban. A felsorolás nem teljes, az említettek mellett az újszülöttek és csecsemõk higiéniai termékeiben a parfümök és színezékek alkalmazását is kerülni kell. A gyümölcsök és édességek illatát idézõ készítményeket a csecsemõk elõszeretettel nyalogathatják, megehetik, azok használatát célszerû kerülni.