Már az anyaméhben elkezdődik az anyanyelv tanulása - vélik svéd és amerikai kutatók, akik a születés után 30 órával vizsgáltak újszülötteket. Azt már kimutatták a szakemberek, hogy a magzat a méhben töltött utolsó hetei alatt képes felismerni anyja hangját és egy-egy dallamot. Az új vizsgálatok alapján azonban úgy tűnik, hogy ennél jóval többre képesek. A 40 vizsgált csecsemő között akadt fiú és lány, amerikai és svéd. Mindegyiküknek cumit adtak a szájába, és svéd, illetve angol beszédet hallgattattak velük. Buzgóbban cumiztak a babák, ha idegen nyelven szóltak hozzájuk.
Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért! Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06
A kutatók megfigyelései szerint az angol anyanyelvű anyák csecsemői buzgóbban kezdtek cumizni, amikor svéd beszédet hallottak, mint amikor angolul szóltak hozzájuk. Ugyanez történt megfordítva a svéd csecsemőkkel: ők az angol beszéd hallatán kezdtek intenzívebb cumizásba.
A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az anyanyelvükre és az idegen nyelvre adott különböző reakció azt jelenti, az újszülöttek képesek meghallani a különbséget. Patricia Kuhl, a Washingtoni Egyetem kutatója - akinek szakterülete a tanulási folyamatok és az agyműködés vizsgálata - úgy véli, hogy a nyelvtanulás már a terhesség utolsó heteiben elkezdődik, amikor a magzat hallása teljesen kifejlődött.