2025.01.22. - Vince, Artúr
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06


A babák társas képességeit fejleszti az érintkezés és a szemkontaktus

A csecsemőnek nagyon korlátozottak az elmeképességei, alig néhány percig tud figyelni, nem beszél, szavakban, nyelvi formákban tehát nem gondolkodik, igazából hiányzik az elméjéből a legtöbb olyan, ami az embert a gondolkodás szintjén emberré teszi. Ám a maga módján nagyon kifinomultan érti és dekódolja a környezetében lezajló kommunikációt és társas információkat. A másfél évtizede kezdődött kutatás során megállapították, hogyan zajlik ez a folyamat. Ha felveszik a szemkontaktust a babával, az azt jelzi számára, hogy tanuló üzemmódba kell kapcsolnia.

Az anyatejjel táplált babákat nehezebb megnyugtatni

Az Egyesült Királyságban lezajlott egy vizsgálat, melynek eredményei azt igazolják, hogy az anyatejjel táplált (szoptatott) babákat nehezebb megnyugtatni és jóval gyakrabban sírnak, mint a cumisüvegbõl táplált kicsik. Ugyanakkor a kutatók hangsúlyozzák, ez nem a stressz vagy az ingerlékenység jele, hanem az édesanya és a csecsemõje közötti kommunikáció természetes része és nem is szabad ezért leszokni a mamáknak a szoptatásról.

Gyakori a gyermekeknél a vízsérv

Egyéves kor alatti fiú csecsemõkben gyakori, jóindulatú, jó prognózisú elváltozás a hydrocele. A vízsérv legnagyobb veszélye abban áll, hogy nyomást gyakorol a herét ellátó erekre, ezáltal annak vérellátását ronthatja.

Megrázott gyermek szindróma

Egy liverpooli kórházban oktatófilmmel próbálnak küzdeni a „rázott csecsemõ”-szindróma ellen. A jelenség miatt itthon is sok baba szenved károsodást.

Már a csecsemõk is kihallják az érzelmeket a beszédbõl

Brit kutatók kiderítették, hogy már a héthónapos csecsemõk is érzékenyen reagálnak a hangokra, és az azok közvetítette érzelmekre. A babák hangok kiváltotta válaszreakcióként mért agyi aktivitása nagymértékben hasonlított a felnõttekéhez.

A babamasszázs számos jótékony hatással bír

A babamasszázs segít megõrizni egészségét, testi-lelki jólétét. A szülõnek pedig erõsíti az önbizalmát, az anyai érzéseit. Az apák pedig lehetõséget kapnak arra, hogy babájukat masszírozva közelebb kerüljenek gyermekük szívéhez, ezzel elmélyíthessék a köztük kialakuló kötõdést. A babamasszázs a fizikálisan kifejtett elõnyein keresztül stimulálja a bõrt, a légzõ keringési rendszert, a nyirokkeringési rendszert, javítja a vérkeringést, az emésztést, segíti az immunrendszer mûködését, az érzék-szervek és az izomrendszer fejlõdését.

A fityma szûkülete újszülöttkorban

A fitymaszûkület az a probléma amivel szinte minden fiús szülõ szembesül. Az élettani szûkület normális jelenség kisgyermekekben. A fityma és a makk közötti finom letapadás gyakori és a kezdõdõ merevedések illetve a fityma és a makk között termelõdõ faggyúszerû anyag hatására kb. 5 éves korra magától megoldódik általában. Csecsemõ- és kisgyermekkorban a fityma alapos tisztítása szükségtelen.

Szájpenész oka és kezelése

A szájpenész, orvosi nevén soor, a szájnyálkahárya gombás fertõzése, melyet a candida albicans nevû faj okoz, és mely elsõsorban csecsemõknél és idõseknél alakul ki, akiknek még (vagy már) gyenge az úgynevezett sejtes típusú immunvédekezése. Mint a gombás fertõzések általában, ez a típus is a nyálkahártyát, a bõrt és a bélrendszert támadja. A candida gomba az egészséges ember szervezetében (pl. a hüvelyben) is jelen van, kis mennyiségben. A nedves, sötét, meleg helyeken él, ezért jelentkezik újszülötteknél és csecsemõknél elsõsorban a szájüregben.

Köldökápolás - hogyan is kezdjük hozzá?

Amíg édesanyja pocakjában lakik, a magzatot a köldökzsinór köti össze a méhlepénnyel, így a fejlõdéséhez szükséges minden tápanyag és oxigén ezen keresztül jut el hozzá. Amikor világra jön, a baba szervezete alkalmazkodik a "kinti" körülményekhez - a köldökzsinórt pedig elvágják. Normál hosszúságú terhesség alatt a köldökzsinór kb. 50 centiméteresre nõ. Belsejében két verõér és egy visszér fut, s a bennük áramló vér feszes állapotban tarja a köldökzsinórt.

Hogyan szoptassuk a koraszülött csecsemõt?

A koraszülés rendszerint úgy jön, mint derült égbõl a villámcsapás. A szülés és az újszülöttgondozás még olyan távolinak tûnik, hogy a szülõ nõ még nem is tudott lelkileg felkészülni az eseményre. Aztán egyszer csak szembe kell néznie a tényekkel: kicsi és törékeny gyermeke kábelekkel és csövekkel teletûzdelve fekszik az inkubátorban, és még hozzáérni is csak kivételesen lehet. Akkor és ott örökkévalóságnak tûnik az az idõ, amíg az apróságból egészséges és megfelelõ súlyú csecsemõ válik, mégsem szabad csüggedni.

Anyasági támogatásra való jogosultság

A családtámogatási ellátások - köztük az anyasági támogatás - célja, hogy csökkentsék a családok gyermekneveléssel együtt járó anyagi terheit, és ezzel elõsegítsék a családok szociális biztonságát, továbbá hozzájáruljanak a gyermekek egészséges harmonikus fejlõdéséhez, testi, szellemi, erkölcsi gyarapodásához. Az anyasági támogatás a fenti célok megvalósulása érdekében olyan családtámogatási ellátási forma, amely más szociális alapon igénybe vehetõ ellátási formák igénylése során nem minõsül jövedelemnek.

Mi az a rejtettheréjûség?

A belsõ nemi szervek már a várandósság tizenegyedik hetében kialakulnak, két héttel késõbb pedig már a külsõ nemi szervek is kifejlõdnek, bár ultrahanggal még nem ismerhetõ fel egyértelmûen a magzat neme. A herék ekkor még a hasüregben vannak, a lányok petefészkének megfelelõ helyen. Körülbelül négy héttel szülés elõtt szállnak le a herezacskóba. Megszületés után az elsõ vizsgálat alkalmával az orvos megtapogatja a herezacskókat, hogy benne vannak-e a herék.

további hírek