2024.04.26. - Ervin

A szoptatás csökkenti a felnõttkori depresszió kialakulásának esélyét

Azoknál az embereknél, akiket csecsemõkorukban szoptattak, kisebb lehet a depresszió kockázata - vélik kisméretû tanulmányuk alapján német kutatók.

A vizsgálatba 52, klinikai depresszióban szenvedõ, kórházban kezelt felnõttet vontak be, akiknek átlagéletkora 44 év volt, valamint az összehasonlításhoz 106 egészséges embert, akinél még soha nem diagnosztizáltak depressziót. A résztvevõk akkor kerültek a szoptatással tápláltak csoportjába, ha õk vagy édesanyjuk azt állították, hogy újszülöttként legalább két hétig így táplálták õket.

Az elemzés eredménye azt mutatta, hogy a depresszió nélkül élõk körében 73 százalék volt a szoptatás aránya, míg a depressziós embereknél csak 46 százalék.

A kutatók hangsúlyozták, hogy bár a tanulmány adatai összefüggést sejtetnek a szoptatás és a felnõttkori depresszió között, az nem jelent ok-okozati kapcsolatot. Az összefüggés hátterében az állhat, hogy a szoptatás hozzájárul a jó anya-gyerek kapcsolathoz, amelynek egyes vonatkozásai védõ hatásúak lehetnek. Az anyatej ráadásul tartalmaz számos olyan összetevõt, melyek támogatják a baba agyi fejlõdését is.

Korábbi tanulmányok összefüggésbe hozták már a szoptatást olyan állapotok kialakulásának kisebb kockázatával felnõttként, mint a magas vérnyomás vagy az elhízás, de arra nézve is vannak adatok, hogy a korai elválasztás növeli a késõbbi alkoholfüggõség kockázatát.