Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért! Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06
A vezetõ kutató, Dr. Ken Ong gyermekorvos, a Cambridge-ben lévõ Orvosi Kutatási Tanács (MRC) Epidemiológiai Egységének a tagja azt állítja, hogy eredményeik nem cáfolják „azt az elemi bizonyítékot, amely alátámasztja, hogy a szoptatás a csecsemõk táplálásának a normális és a legegészségesebb módja.”
„A cumisüvegbõl táplált babák ugyan elégedettebbeknek tûnhetnek, de kutatásunk azt igazolja, hogy ezek a csecsemõk sokszor túltápláltak és súlyuk túl gyorsan gyarapodhat. Eredményeink alapvetõen az élet más idõszakaihoz hasonlítanak: az emberek gyakran találják úgy, hogy az étkezés megnyugtató.” – magyarázza Dr. Ong.
A gyermekorvos szerint ahelyett, hogy az anyák leszoknának a szoptatásról, a szülõknek jóval realisztikusabb elvárásaiknak kellene, hogy legyen azzal kapcsolatosan, hogy milyen a normális csecsemõ viselkedése, továbbá ezen a téren jóval több ismeretet és támogatást kellene nekik nyújtani azért, hogy segítsék õket, ha a baba viselkedése jóval problémásabb, mint amivel meg tudnak birkózni.
„Az ilyen hozzáállás potenciálisan elõsegíti a sikeres szoptatást, mivel jelenleg nagyon sok édesanya ugyan megkísérli szoptatni a csecsemõjét, de az elsõ néhány hét után fel is adják.” – jegyzi meg Dr. Ong.
Az Egyesült Királyság kormányzatának az ajánlása szerint az anyáknak a szülést követõen egészen 6 hónapos korig kizárólag csak szoptatni szabadna a gyermeküket.
Nick Wareham professzor, az MRC Epidemiológiai Egységének az igazgatója elmondta, a vizsgálat nem számolt be okokról és hatásokról (például nem bizonyítja azt, vajon a babák ingerlékenysége-e az az ok, amiért az anyák abbahagyják az emlõbõl való táplálást), ugyanakkor néhány „lebilincselõ betekintéssel” szolgált az anyák és a csecsemõik közötti dinamikus és komplex kommunikáció világába.
„A csecsemõtáplálás meghatározó faktorainak a megértése kulcsfontosságú lépés a megfelelõ beavatkozási módszerek megtervezésében, melyek az egészséges viselkedés támogatását célozzák.” – tette hozzá a professzor.
A jelen vizsgálat adatai szintén az Egyesült Királyságban lefolytatott, „Cambridgei Baba Növekedési Vizsgálat” elnevezésû kutatásból származnak, amelyben a csecsemõk temperamentumát 3 hónapos korban úgy mérték fel, hogy az anyák kitöltötték az „Átdolgozott Csecsemõ Viselkedési Kérdõív”-et. Ezt követõen a kutatók a temperamentumra (vérmérséklet, alkat) adott pontokat összekapcsolták a 3 hónapos kort jellemzõ táplálási móddal (csak szoptatás, csak tápszer vagy vegyes módszer).
Az eredmények azt mutatták, hogy – a tápszerrel etetett babákkal összehasonlítva – a kizárólag szoptatással és a vegyes módszerrel táplált babákra a kisebb impulzivitás (felizgathatóság) és a stimulációkra adott pozitív válaszok jellemzõek, továbbá kisebb mértékben képesek saját érzelmeiket szabályozni és magasabb fokú az érzelmi instabilitásuk.
A kutatók az alábbi következtetéseket vonták le: „A szoptatással és a vegyes módszerrel táplált csecsemõket az anyák úgy jellemezték (a kérdõíveken), mint akiknek a temperamentuma mindhárom dimenziót tekintve jóval nagyobb kihívást jelentett a számukra; nagyobb distresszt, kevesebb mosolyt, nevetést és artikulálást, továbbá gyengébb lecsendesíthetõséget jelöltek meg.”
A kutatók azt is hozzátették még: „A szoptatás viselkedési dinamikájának a fokozott tudatossága, a normális csecsemõ temperamentum jobb elvárása és annak a támogatása, hogy meg tudjanak küzdeni a problémás csecsemõ temperamentummal, potenciálisan elõsegítheti a sikeres szoptatást.”