2025.01.22. - Vince, Artúr

Gyakori a gyermekeknél a vízsérv

Egyéves kor alatti fiú csecsemõkben gyakori, jóindulatú, jó prognózisú elváltozás a hydrocele. A vízsérv legnagyobb veszélye abban áll, hogy nyomást gyakorol a herét ellátó erekre, ezáltal annak vérellátását ronthatja.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Egy éves kor alatt általában elegendõ a betegek követése, az elváltozás spontán megszûnése várható. Egyéves kor után felszívódásra már kevéssé számítunk, ezért indokolt a mûtét elvégzése. A serdülõ korban, illetve az azt követõen kialakult esetekben valamilyen provokáló tényezõ, betegség áll a tünetek háttérben.

A magzati élet során a herék a hasüregbõl leszállnak a herezacskóba, miközben maguk elõtt tolják a hasfal belsõ lemezét, a hashártyát. Ilyen módon a herék mögött kialakul egy csatorna, mely élettani esetben 1- 2 éves korra záródik. Vízsérv esetén ez a járat részlegesen vagy teljes hosszában nyitva van, és benne a hasüregbõl lecsorgó folyadék jelenik meg.

Több formáját különböztetjük meg aszerint, hogy a csatorna mely szakasza érintett, illetve az alapján, hogy a sérvtartalom közlekedik-e a hasüreggel. Azonban még az utóbbi, úgynevezett kommunikáló forma (amikor a hasüreggel az összeköttetés megmarad) esetében is túlságosan keskeny a tömlõ ahhoz, hogy hasüregi szervek (bél, petefészek) kerülhessenek bele (ez esetben lágyéksérvrõl beszélünk).

Igen ritkán lánygyermekekben is megjelenhet hasonló elváltozás, a nyitott hashártya kettõzetben megjelenõ lezárt folyadékgyülemet ekkor Nuck-cystának nevezzük.

A csecsemõ- és gyermekkorban jelentkezõ vízsérv alapvetõen különbözik a pubertás során, illetve az azt követõen kialakult formától. Utóbbi esetben sokszor valamilyen kóros állapot kísérõ jelenségeként alakul ki, például traumát követõn, a here vagy a mellékhere gyulladásos folyamatához, esetleg tumorhoz társultan, de lehet ismeretlen eredetû is.

Tünetek:

A vízsérv alapvetõ tünete a lágyéktájon illetve a here körül megjelenõ, az esetek döntõ többségében fájdalmatlan duzzanat. A folyadéktartalmú tömlõ olykor kékesen áttûnik a herezacskón. Panaszt általában nem okoz, csak a nagyméretû, feszülõ elváltozás mellett jelentkezhet fájdalom, sírás, nyugtalanság.

Az ún. kommunikáló forma fizikális vizsgálat során könnyen megkisebbíthetõ. Ennél a típusnál a folyadékgyülem mérete napszaki ingadozást mutat, a nap végén kifejezettebb, reggelre pedig csökken. Amennyiben nincs összeköttetés a hasüreggel, feszes elváltozás tapintható. Erõteljes hasprés, köhögés, sírás provokálhatja a vízsérv megjelenését, légúti fertõzéssel párhuzamosan megnagyobbodhat.

Néha elõfordul kétoldali megjelenése is. Társulhat hozzá beleket, csepleszt tartalmazó lágyéksérv.

Leggyakrabban valamilyen légúti infekcióhoz társultan jelenik meg a csecsemõkben, amikor az infekció miatt megnõ a szabad hasüregi folyadék mennyisége és a köhögés, sírás által kiváltott hasprés a folyadékot a meglévõ, még nem lezáródott hashártya nyúlványba nyomja.