2025.01.22. - Vince, Artúr
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06


Már csecsemőkorban felbukkanhat az ekcéma

Az ekcéma a csecsemő- és kisdedkor leggyakoribb krónikus bőrbetegsége. Gyakorisága 8-15 százalék és ez az arány egyre nő. Az ekcéma első jelei már a pár hetes babán is megjelenhetnek, jellemzően azonban az 1-2. életévben, az arcon és fejbőrön jelentkeznek vörös, viszkető foltok, kiütések formájában. Az először nedvedző hólyagocskák pár nap elteltével felszakadva beszáradnak, majd az egész folyamat ismétlődik. A gyermekek és szülők számára talán a legnehezebb, hogy az ekcémás tüneteket rohamszerű viszketési ingerek kísérik, melyek nappal, vagy éjszaka egyaránt jelentkezhetnek.

Amita terhességi cukorbetegségről tudni kell

Az adott, aktuális várandósság időszakában legelső alkalommal észlelt kóros szénhidrát anyagcserezavart nevezzük gesztációs, vagy terhességi diabétesznek. Kialakulását az örökletes hajlam, fizikai állapot és az életmód mellett a terhesség alatt bekövetkező hormonális változások is elősegítik. A hasnyálmirigy termeli az inzulint. Ez a hormon felelős azért, hogy testünk a szervezetbe jutó cukrokat megfelelő módon használja fel és tárolja; segít a vércukor értékét normál tartományban tartani. A terhesség idején bekövetkező hormonális változások megnehezítik az inzulin munkáját, megváltozik a szövetek inzulinra való érzékenysége.

Az újszülött vashiány összefügg az édesanya tejivási szokásaival

A csecsemő vashiánya összefügghet azzal, hogy édesanyja sok tejet ivott a várandósság alatt – derült ki egy új-zélandi kutatásból. A vas létfontosságú az agy egészséges növekedéséhez, és ha csecsemőknél és kisgyerekeknél a gyors agyfejlődés időszakában vashiány alakul ki, akkor kicsi, ám lényeges eltérések alakulhatnak ki az agy működésében, a viselkedésben és a tanulásban is. Azt találták, hogy az új-zélandi újszülöttek hét százaléka vashiányos, és megállapították, hogy a várandósság alatt nagy mennyiségű tejet ivó anyák babáinak kisebb a vastartaléka.

Ezekre figyeljünk oda ha óvni akarjuk magzatunkat és magunkat

Számos olyan dolog van, amire a terhes nőknek figyelniük kell, ha óvni akarják magukat vagy magzatukat. Kerülniük érdemes a forró fürdőket, nem ajánlatos a gyümölcslé fogyasztása sem, tartózkodjanak a gyerekszoba kifestésétől és néhány más, köznapi dologtól is. Az OTIS nevű amerikai információs szolgálat szerint a 38,3 Celsius fok fölötti testhőmérséklet nem tesz jót a terhesség idején. Ez az anya szervezetében vérnyomáscsökkenést okozhat, ami a magzatot oxigénhiányos állapotba hozhatja, és más tápanyagok felvételét is nehezítheti.

Terhesség alatti magas vérnyomás

A magas vérnyomás nem csak a kismama egészségét, de a magzat fejlődését is veszélyezteti. Megfelelően beállított gyógyszeres kezelés és helyes életmód mellett azonban a kismama és a baba egészsége is megőrizhető, a szövődmények kialakulása megelőzhető. A várandósság időszakában, korábban panaszmentes hölgyeknél is jelentkezhet magas vérnyomás. Ennek meghatározása azonban némiképp eltér a fogantatást megelőző időszakhoz képest. Terhesség alatt a vérnyomás normál határa alacsonyabb, mint gyermekvárás előtt.

Mit tehetünk a pelenkakiütés ellen?!

A pelenkakiütés az egyik leggyakoribb probléma a babák körében. Majdnem minden baba kap kiütést a pelenkától. Bár ez nem komoly probléma, mégis zavaró lehet a baba számára. Az enyhe pelenkakiütést a kipirosodott bőrről lehet felismerni, míg a komolyabb már gyulladt bőrt, hólyagokat, sebesedést és hámlást okozhat. A pelenkakiütés kellemetlen, de szerencsére ártalmatlan. Néhány egyszerű lépéssel napok alatt orvosolható. Ha a pelenkakiütés három napi kezelés után sem csökken láthatóan, lehet, hogy gombás fertőzés lépett fel.

Gyakori fogproblémák a várandósság alatt

Sok kismama tart a terhesség alatti fogászati kezelésektől, de ezen félelmek a mai eljárások tekintetében alaptalanok. Sokáig tartotta magát az az elképzelés, miszerint minden terhesség alatt a kismamának el kell búcsúznia néhány fogától. Tény, hogy a várandósság alatti hormonális változások a szájüreget is érintik, de arról szó sincs, hogy ezeknek feltétlenül fogvesztést kell eredményezniük. A női szervezet a terhesség alatt bonyolult változáson megy keresztül. A 3 leggyakoribb probléma: ínygyulladás, jóindulatú terhességi daganatok, az íny megnagyobbodása.

A szoptató anyáknál kisebb eséllyel alakul ki 2-es típusú diabétesz

A szoptató anyáknak kisebb az esélyük arra, hogy 2-es típusú diabéteszben megbetegedjenek - mutatta ki egy új tanulmány. Német kutatók 1994 és 2005 között követték nyomon az anyák testsúlyát, vérvételi eredményeit és a cukorbetegség előfordulását. azok a nők, akik szoptatták gyermeküket, 40 százalékkal kisebb eséllyel lesznek betegek. Az ok nyilvánvaló: a szoptatás kedvező hatással van a testsúlyra és az anyagcserére. A kutatók 1260 anya adatait elemezték egy hosszú távú vizsgálat során, 1994 és 2005 között.

Várandósság alatti pajzsmirigy problémák

A magzat normális fejlődéséhez elengedhetetlen a normális anyai pajzsmirigy működés. A szükséges pajzsmirigy hormont a terhesség első harmadában csak az anyától kapja a magzat, majd folyamatosan beindul a saját hormontermelése is. Az anyai pajzsmirigy alul- vagy túlműködése egyaránt veszélyt jelent a gyermekre. A szervezet immunrendszerének hibás működése váltja ki a Graves-Basedow kórt. Ilyenkor a pajzsmirigy ellen, a pajzsmirigy működését serkentő ellenanyagok (antitestek) termelődnek.

Hajhullás a szülés után

A terhesség hatására a kismama szervezetében jelentős hormonális változások zajlanak, ennek hatása még a haj állapotán is tükröződik. A várandósági „megszépülést” azonban szinte menetrendszerűen követi a szülés utáni hajhullás. A megnövekedett ösztrogénszint hatására a várandóság alatt hajunk állaga megváltozik, általában ilyenkor egy dúsabb, fényesebb, szebb hajkoronával büszkélkedhetnek a kismamák. A szülés után azonban szinte kivétel nélkül kialakul valamilyen szintű hajhullás, melynek hátterében több tényező is megfigyelhető.

A zöldségfogyasztás csökkentheti a gyermekeknél az I-es típusú cukorbetegség kialakulását

A terhesség alatt sok zöldséget fogyasztó anyák gyermekei kisebb valószínűséggel betegszenek meg I-es típusú cukorbetegségben - állítják svéd kutatók. Ez az első vizsgálat, amely igazolja az összefüggést, azonban még további kutatásokra van szükség. 6 ezer 5 éves gyermeket vizsgált, akik között 3 százalékban fordult elő az I-es típusú cukorbetegség illetve találtak a betegséget megelőző állapotra utaló antitesteket. Ezen gyermekek édesanyja a terhessége során kétszer nagyobb valószínűséggel fogyasztott kevés zöldséget.

Ha túlsúlyos a kismama, nagyobb valószínűséggel lesz túlsúlyos a baba is

A terhességük alatt túl sokat hízó kismamák gyerekei nagyobb valószínűséggel lesznek később túlsúlyosak vagy elhízottak, derült ki egy kutatásból. A várandósság különösen fontos időszak a következő nemzedék elhízásának megelőzésében. A Bostoni Gyermekkórház kutatói két- vagy többgyerekes anyák adatait elemezték, hogy feltárják, a gyerekkori elhízást mennyire befolyásolják a várandósság körülményei és tényezői, mint az étrend vagy a gének. Összevetették az anya szüléskori adatait gyerekeinek az iskolában átlagosan 11,9 éves korukban felvett testtömeg-indexével.

Várandósság alatti visszérproblémák

Fontos tudni, hogy bár az erek zavaróak, nem esztétikusak és gyakran fájnak vagy viszketnek, nem valószínű, hogy veszélyeztetik a babát vagy a mamát. A jó hír, hogy ha korábban nem voltak jelen, a szülés után néhány hónappal a visszerek gyakran visszahúzódnak. A rossz viszont, hogy a többszöri terhesség növeli a tartós visszér-betegség esélyét, amely ráadásul genetikailag öröklődik. Akinél tehát kialakult ez a betegség, rendszeresen ellenőriztetnie kell, ugyanis begyulladhat és növeli a vérrögképződés rizikóját is.

Már a terhesség alatt meg lehet állapítani a későbbi depressziót

Már a terhesség közben is meg lehet állapítani egy hormon szintjéből, hogy depressziós lesz-e szülés után a kismama vagy sem. Amerikai orvosok azt állítják: a terhesség közepe táján már valószínűsíthető, hogy a kismama depressziós lesz-e, miután megszüli gyerekét. Ezt egy pCRH nevű hormonból lehet megjósolni. A szülés utáni depresszió általában a gyermek világra jöttét követően négy és hat hét között kezdődik, és az anyák 10-15 százalékát érinti. A kutatók két kaliforniai orvosi központban vettek vérmintákat összesen száz állapotos nőtől, terhességük 15., 25., 31. és 37. hetében.

Várandósság alatt különösen figyelni kell a szájhigéniára

A várandós kismamák fogínye gyakran begyullad, terhességi duzzanatokat, illetve a fogíny megduzzadását tapasztalhatják.Meglepő, de amerikai kutatók szerint a terhesek 30-100 százalékánál valamilyen fokban kialakul a fogínygyulladás. Megjelenésében a terhességi gingivitis nem különbözik a betegség hétköznapi változatától. A betegek fogínye gyulladt és vörössé válik, vérzik, a fogak mozgástartománya megnő. „Bár az íny vérzése illetve megduzzadása a terhesség teljes időtartamában tapasztalható, tünetei 3-6 hónappal a szülés után elmúlnak, mert javul a szájhigiéniás fegyelem.

további hírek