2025.01.22. - Vince, Artúr

A szoptató anyáknál kisebb eséllyel alakul ki 2-es típusú diabétesz

A szoptató anyáknál kisebb eséllyel alakul ki 2-es típusú diabétesz
A szoptató anyáknál kisebb eséllyel alakul ki 2-es típusú diabéteszA szoptató anyáknak kisebb az esélyük arra, hogy 2-es típusú diabéteszben megbetegedjenek - mutatta ki egy új tanulmány. Német kutatók 1994 és 2005 között követték nyomon az anyák testsúlyát, vérvételi eredményeit és a cukorbetegség előfordulását. azok a nők, akik szoptatták gyermeküket, 40 százalékkal kisebb eséllyel lesznek betegek. Az ok nyilvánvaló: a szoptatás kedvező hatással van a testsúlyra és az anyagcserére. A kutatók 1260 anya adatait elemezték egy hosszú távú vizsgálat során, 1994 és 2005 között.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Kérdőíveken mérték fel, hogy mennyi ideig szoptatták gyermeküket, és milyen életmódot folytatnak az anyák. Összesítették a nők testméreteit, illetve a vérvételek eredményeit is elemezték.

Az adatokból kiderült, hogy azok a nők, akik hosszú ideig szoptattak, átlagosan alacsonyabb zsírszinttel rendelkeztek (a vérükben volt kevesebb zsír) és magasabb volt az adiponectin-szintjük. Az adiponectin egy olyan hormon, amely a zsírszövetből szabadul fel, és kedvezően hat a zsír- és cukoranyagcserére. Javítja például a testi sejtek inzulinérzékenységét.

A nők vérvételi eredményei arra utalnak, aki a vizsgálat vezetője volt, hogy a szoptatás jótékonyan hat a testsúlyra és az anyagcserére is. E két hatás egyaránt csökkenti a 2-es típusú diabétesz bekövetkeztének valószínűségét is. A hatás függetlennek bizonyult a nők társadalmi státuszától és életmódjától.

A vizsgálat kapcsán emlékeztet arra, hogy a túlsúly az egyik döntő rizikófaktor a cukorbetegség kialakulásában.