2024.12.08. - Mária
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06


35 hetes korra alakul ki a babák fájdalomérzete

Koraszülött babákkal végzett vizsgálatok azt mutatják, hogy 35 hetes magzati kornak megfelelő életkortól tudják megkülönböztetni a fájdalmas ingert az egyszerű érintéstől. A kutatók 46 újszülött agyi aktivitását figyelték meg, akik közül 21 baba koraszülöttként jött a világra a terhesség 28. és 37. hete között. Az elektroenkefalográfos felvételeket akkor készítették a babákról, amikor a sarokból vett rutinvérvételt elvégezték náluk. A koraszülött, 35 hétnél fiatalabb magzati korban világra jött babáknál a sarok megszúrására adott agyi aktivitásbeli válasz nem különbözött a semleges érintésre adott reakciótól.

Mibõl is áll a babakelengye?

A terhesség utolsó hónapjaiban elkezdenek gyûlni a ruhahalmok a kicsi fogadására szánt szobában, vagy az erre kialakított szekrényben. Örökölünk, ajándékba kapunk sok-sok apróságot, némelyikbõl többet is a kelleténél, a hiányzó alapfelszereléseket viszont mindenképpen be kell szerezni még idõben. A babakelengye összeállításakor érdemes kikérni a tapasztaltabb rokonok és ismerõsök tanácsait.

Terhességi-gyermekágyi segély igénylése

A terhességi-gyermekágyi segély (tgyás) annak a nõnek jár, aki a gyermeke születését megelõzõ két esztendõben legalább 180 napon keresztül az egészségbiztosítás szempontjából biztosítottnak minõsült. A biztosítás idõtartama alatt (például a munkaviszony fennállása alatt), vagy a biztosítás megszûnését követõ negyvenkét napon belül, vagy a biztosítás megszûnését követõ negyvenkét napon túl, de még a táppénz, illetve a baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt, vagy a folyósítás megszûnését követõ huszonnyolc napon belül szül.

Terhesség alatti ödémásodás és csökkentése

Az ödéma a kapillárisok és szövetek közötti folyadékcsere folyamatának zavarából adódó fokozott folyadékfelhalmozódás a szövetekben. Gyakori oka a só- és vízháztartás egyensúlyának hormonális okokra visszavezethetõ felborulása. Szintén gyakori ok a szívelégtelenség. Az ödéma lehet ártalmatlan, idõszakos dagadás, de akár súlyos, életveszélyes elváltozás is. Terápiájában elsõsorban diuretikumokat használnak.

Mi történik a magzattal az utolsó trimeszterben?

Kicsinyünk mind gyorsabban nõ, hízik és fokozatosan éretté válik a szülés utáni életre. Amikor a szülés megindul, az átlagos magzat mintegy 50 cm hosszúra nõtt és körülbelül 3-4 kilogrammot nyom. A nyolcadik hónapban magzatának rúgásai már lényegesen erõteljesebbek, de túl nagyra nõtt ahhoz, hogy olyan szabadon mozogjon a méh üregében, mint azt korábban tette. A kilencedik hónapban súlya általában 250 grammot nõ hetente. A négy utolsó hét során a magzat fejre fordul, és koponyája a kismedence bemenetébe rögzül, készen áll a szülésre.

Mikor beszélünk a magzat túlhordásáról?

A magzat túlhordása legalább olyan ijedtséget jelent a kismamák számára, mint a koraszülés lehetõsége. De vajon milyen okok húzódnak meg a háttérben? Mikor is beszélhetünk valódi túlhordásról? A szülés pontos idõpontjának kiszámításától függõen beszélhetünk túlhordásról, vagy éppen téves számításról. A nõk csekély hányadánál indul meg a szülés az elõre jelzett napon. Általában néhány nap eltérés lehet az elõre kiszámított dátum, és a szülés valódi idõpontja között. A számítás elvégzéséhez szükség van a mestruációs ciklus ismeretére.

Hogyan készüljünk a várva várt napra?

Nagyon sokat segítenek a szülésre felkészítõ tanfolyamok, foglalkozások, ahol megismerkedhetnek a szülés folyamatával, a terhességgel és a szülõi teendõkkel. Fontos a terhesség alatt az óvatos, kíméletes testedzés. A test hajlékonyabb lesz, és karban tartja a lelket is. Az edzés során megtanulható a helyes légzés, és a légzés szabályozása, ami a vajúdás perceiben igen jól jön majd. Lehet, hogy ha eljön az idõ, felborulnak a tervek, de nem árt már az elején elgondolkodni azon, milyen testhelyzetben szeretne szülni.

Honnan tudjuk, hogy eljött az idõ?

A nagyon gyakori kérdésre -"Honnan tudom majd, hogy megindult a szülés?"- nincs olyan egyértelmû válasz, ami mindenkire ráillene. Mégis, az itt felsorolt korai tünetek a segítségedre lehetnek abban, hogy felismerd, ha eljött az idõ. Senki nem tudja megmondani elõre, hogy mikor fog szülni, sem azt, hogy meddig fog vajúdni. A számok alapján az elsõ gyermekes nõk 12-16 órát, a többedik gyermekesek 6-8 órát vajúdnak. Ezek csak körülbelüli adatok, a vajúdás és szülés mindenkinél másképp zajlik le.

további hírek