2024.03.19. - József, Bánk

Mibõl is áll a babakelengye?

A terhesség utolsó hónapjaiban elkezdenek gyûlni a ruhahalmok a kicsi fogadására szánt szobában, vagy az erre kialakított szekrényben.

Örökölünk, ajándékba kapunk sok-sok apróságot, némelyikbõl többet is a kelleténél, a hiányzó alapfelszereléseket viszont mindenképpen be kell szerezni még idõben.

A babakelengye összeállításakor érdemes kikérni a tapasztaltabb rokonok és ismerõsök tanácsait.

Aki mégsem örököl vagy kap ajándékba elegendõ mennyiséget, az a speciális és drága bababoltok helyett figyelje inkább a diszkontáruházak kínálatát. Elsõsorban annak a szempontnak az alapján, hogy melyik évszakban születik a baba, mert a májusi bébiknek egészen más összeállításra van szükségük, mint az októberieknek.

Remek darabok a klasszikus rékli és az ingecske, de ha éppen ezekbõl kellene még beszerezni, akkor inkább a bodykat, másképpen kombidresszeket válasszuk, amelyek alul záródnak, így a kicsi derekát is óvják. A legkisebb méretbõl kell a legkevesebbet venni, mert a babák gyorsan nõnek, sõt, ha az ultrahangos vizsgálat nagy baba születését jelzi, akkor nem is a legeslegkisebb mérettel kell kezdeni a bevásárlást.

A ruhácskák legyenek természetes anyagból, valamint szín- és formatartóak, és tartsuk szem elõtt azt is, hogy az elöl nyíló vagy szélesnyakú darabokkal könnyebb öltöztetni a babákat. Ügyeljünk arra, hogy a ruha záródása - patent, tépõzár, vagy gomb - kényelmesen legyen kialakítva.

Van, aki ma már nem is használ pólyát, mások viszont el sem tudják képzelni az újszülött biztonságos tartását enélkül a klasszikus darab nélkül. Az angolpólya, ez a sokféleképpen megköthetõ, szabályozható ruhadarab mindenképpen jó szolgálatot tesz, érdemes legalább kettõt-hármat beszerezni. Textilpelenkából legalább tíz darabra annak is szüksége lesz, aki az eldobható papírpelenka mellett voksol, aki viszont textillel is pelenkáz, annak legalább negyven-ötven darabot kell vásárolnia.

A kicsi szállításához beszerezhetünk pántos kenguru-ülõkét, vagy pedig a kényelmesebb és variálhatóbb babahordó kendõt is. Elterjedtek a háti hordozók is, de legfõképpen egy jó babakocsira lesz szükség: amelynek masszívak és biztonságosak a kerekei, stabil a szerkezete, jól fordulhatunk vele és rendben van a fékje, átalakítása és az összecsukása pedig egyszerû (ez a tömegközlekedés miatt fontos). Legjobban az úgynevezett “kicsivel együtt növõ" modell válik be, amelyben fektetni és késõbb ültetni egyaránt lehet.

Hátravan még a mózeskosár, az autósülések, az etetõszék és a járóka beszerzése, de ezek közül néhány darab már az egyéni igények és lehetõségek alapján érkezik a családba: van, aki a járókát például elvbõl elveti, és olyan leendõ szülõk is vannak, akiknek nincs autójuk. Minden gyereknek szüksége van azonban elegendõ számú rugdalózóra, sapkára, pólóra, zoknira, kesztyûre, kötött kabátra, lábzsákra és hálózsákra.

A digitális lázmérõ, a babaolló, a vízhõmérõ, a motoros mellszívó, az orrszívó-porszívó, a cumisüveg-melegítõ viszont már úri huncutságok, kinek-kinek ízlése, lelki nyugalma, mindenekelõtt pénztárcája alapján javallottak. Egész nyugodtan fel lehet nélkülük nevelni a gyerekeket.