2024.04.24. - György

Hogyan történik az újszülött TAJ-kártya igénylése

A Társadalombiztosítási Azonosító Jel (Taj szám) egy személyi azonosító, amelyet a magyar állampolgár születésekor kap, és az - normál esetben - végigkíséri egész élete során. A TAJ-számot a megyei egészségbiztosítási pénztár képezi. Az újszülöttek részére a TAJ-kártya az újszülött-osztályon rendelkezésre bocsátott nyomtatvány kitöltésével igényelhetõ. Ha a szülés nem kórházban avagy nem orvos közremûködésével történik, akkor a megszületést anyakönyvezõ anyakönyvvezetõ bocsátja rendelkezésre a TAJ-kártya igényléséhez szükséges nyomtatványt.

Amikor a fiúból apa lesz

A fiatalon, huszonévesen apává váló férfiaknál valószínûleg kevésbé erõsek még az elõzetes elvárások, és inkább izgatottan figyelik, hogyan is változik párjuk a terhesség hatására. Általában együtt érzõek és érdeklõdõek, szívesen és természetesen kapcsolódnak be a vizsgálatokba, a szülésre felkészítõ tanfolyamokba, és estérõl estére párjuk hasára tett kézzel várják, mikor mozdul meg elõször számukra is érzékelhetõen a baba. A gyerek érkezése feletti örömöt befolyásolja a megélhetés miatti aggodalom.

Milyen lesz a szexuális élet szülés után?

Természetes, hogy szülés után nem a legfontosabb a szexuális élet, hisz a kellemetlen altáji fájdalom, és jobb esetben a tejtõl túlcsorduló mellek nem éppen ideális ajzószerek. Néhány jó tanáccsal segítünk, hogy visszazökkenj a rendes kerékvágásba. Már a várandóság alatti szexuális életrõl is megoszlanak a vélemények. Még egyesek szerint nyugodtan élvezhetjük a büntetlen örömöket a terhesség egész ideje alatt, mások óvatosságra intenek és az utolsó idõszakban inkább, visszakozásra fognának.

Ne szégyelljük bevallani, hogy kimerültünk!

Öt héttel a szülés után a legtöbben fáradtak voltak, emlõpanaszaik voltak és szexuális érdeklõdésük is csökkent, egy új tanulmány szerint. A tanulmány hangsúlyozza, hogy szülés után 4-6 hétnél hosszabb pihenés és erõgyûjtés szükséges, és a nõknek több támogatást kellene kapniuk. Szemben az USA-val, más országokban az anyák támogatása és a szülési szabadság sokkal nagyvonalúbb. Az USA ugyanis a törvény azt írja elõ, hogy a több mint 50 fõt foglalkoztató vállalatok alkalmazottai 12 hét fizetetlen szabadságot vehetnek ki szülés után.

Miben segíthet az apuka az elsõ napokban?

Miben segíthet az újdonsült apuka, hogy a kezdeti idõk nehézségeit könnyebben áthidalja a család? Hogyan segíthet az anyának, mik azok a tettek, amelyekkel megkönnyíti a mindennapi életet? Az elsõ években erõs biológiai kötõdés van az anya és gyermeke között. Ez a kapcsolatból nem zárja ki az apát, csak fel kell ismernünk, hogy az õ kötõdése más jellegû, inkább tanuláson alapszik, nem ösztönös. Prolaktin „az anyai hormon”, amely a tejtermelésért felel, csak a nõkben van, ez a hormon alakítja ki az anyai ösztönöket is.

Az elsõ napok, hetek a családi fészekben

A szülés utáni elsõ hat hetet gyermekágynak nevezzük, ez az édesanya regenerálódásának idõszaka. A szoptatás az elsõ hat hónapban általában természetes fogamzásgátlást is jelent,illetve a méh visszahúzódását és regenerálódását is segiti. A szülés után-egészséges állapotban-a nemi szervek elég gyorsan visszanyerik eredeti formájukat.A hormonális változások,az anyatej-elválasztás beindulását és a szoptatást segitõ hormonok hatással vannak a peteérésre,így befolyásolva a ciklusos vérzést és a peteérés elmaradását.