2024.05.08. - Mihály
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06


Milyen betegségeket okozhatnak a kullancsok a gyermekeknél?

A kullancs számos kórokozót képes átjuttatni az emberbe. A mindennapi gyakorlatban kétféle betegséggel kell számolni, az egyik a Lyme-kór, a másik pedig egy vírus okozta agyvelõgyulladás. A Lyme-kórt baktérium okozza, ez antibiotikummal jól gyógyítható, védõoltás azonban nincs ellene. Ezzel ellentétben a vírusos agyvelõgyulladás ellen szerencsére rendelkezünk védõoltással, amely egyéves kor után adható. Azért fontos a védelem, mert a kialakult betegség ellen nincsen hatékony orvosság.

Gondatlanul tárolt gyógyszerek okozta mérgezések

A különbözõ színû, formájú és mintázatú tabletták, kapszulák felkeltik a gyermekek érdeklõdését, ráadásul nemegyszer hasonlítanak bizonyos cukorfajtákhoz is. A gyógyszermérgezések elkerülhetõk lennének, ha mi magunk gondosabbak lennénk, vagy volna fogalmunk a mérgezések súlyosságáról és kimenetelérõl. Amennyiben a családban együtt élõ kiskorú gyermek van vagy gyakran vendégeskedik náluk, a gyógyszereket mindig olyan biztonságosan kell tárolni, hogy még a kikészített napi adagokhoz se férhessen hozzá.

Mit tegyünk, ha gyermekünk félrenyel és fulladni kezd

Ha gyermek egy falatot félrenyelt, vagy egy tárgyat, például kisebb játékkockát lenyelt, és azt nem tudja kiköhögni, azonnali beavatkozásra van szükség. A megválasztandó módszer attól függ, mekkora a gyerek. Ha a légutakat elzáró idegentestet (tárgyat) sikerült eltávolítania, mielõbb értesítse orvosát. Felnõttek és nagyobb gyerekek esetén sikerrel alkalmazható a hasra gyakorolt hirtelen nyomás (melyet Heimlich-manõvernek is neveznek).

Szobatisztaság - Hogyan kezdjünk hozzá?

Ha már egyre több határozott jel utal arra, hogy a kicsi kész a szobatisztaság kialakítására, mivel gyakran õ maga jelzi, hogy a pelenkája tele lett, és szeretné, ha tisztába tennék, akkor joggal érezhetjük, hogy közeleg a bili ideje... A nyár minderre számos alkalmat nyújt. Ha a szülõ bátorítja gyermekét az effajta jeladásra, a kicsi még könnyebben elfogadja, hogy mostantól bilibe, vécébe is próbálkozhat. A bilit az elsõ idõszakban játékosan, csak mint egy új berendezési tárgyat mutassuk be a csöppség számára.

Égési sérülések, és azok kezelése

A kisgyermekkor egyik leggyakoribb sérülését az égések okozzák. Az égési sérülések legnagyobb százalékát a forrásos balesetek jelentik, fõleg a négyéves kor alatti gyermekeknél fordul elõ. Gyakori még a nyílt láng, illetve valamilyen forró tárgy, pl. fûtõtest, villanykörte, vasaló által okozott égés. Mivel a kicsik igen kíváncsiak, és a világot a lehetõ legjobban szeretnék megismerni, nincs bennük félelemérzet. Bátran merészkednek oda mindenhez, és a jobb megismerés érdekében megfognak mindent.

további hírek