2025.01.03. - Genovéva, Benjámin

Égési sérülések, és azok kezelése

Égési sérülések, és azok kezelése
A kisgyermekkor egyik leggyakoribb sérülését az égések okozzák. Az égési sérülések legnagyobb százalékát a forrásos balesetek jelentik, fõleg a négyéves kor alatti gyermekeknél fordul elõ. Gyakori még a nyílt láng, illetve valamilyen forró tárgy, pl. fûtõtest, villanykörte, vasaló által okozott égés.

Mivel a kicsik igen kíváncsiak, és a világot a lehetõ legjobban szeretnék megismerni, nincs bennük félelemérzet. Bátran merészkednek oda mindenhez, és a jobb megismerés érdekében megfognak mindent.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06


Égési sérülések fokozatai:

- Az elsõfokú égés csak a bõr felsõ rétegét érinti. A hõhatás okozta elváltozásra, bõrpír, duzzanat, fájdalom a jellemzõ. A helytelen napozás okozta leégés is ebbe a csoportba tartozik. Az elsõfokú égésnél a bõrön hólyag nem képzõdik, a tünetek 48-72 óra alatt maradandó nyomok nélkül megszûnnek.

- A másodfokú égés az egész hámréteget és az alatta lévõ irhát is károsítja. Jellemzõje a hólyagképzõdés. A nagy felületû másodfokú égés nagyon fájdalmas, mivel az égett területen sok idegvégzõdés található, ezzel szemben a mélyebbre ható égés nem annyira fájdalmas, mivel a bõr mélyebb rétegeiben kevesebb az élõ idegvégzõdés. A gyógyulás 7-14 nap.

- Harmadfokú égésnél a bõr teljes vastagságában sérül. A seb gyógyulása nem hámosodással, hanem a bõr összehúzódásával történik.

Mit tegyünk, ha bekövetkezett a baj?

- Fontos az égési sérülések kiterjedés szerinti osztályozása is. Hiszen köztudott, hogy a kicsik testfelülete súlyukhoz képest igen nagy. Ez azért lényeges, mert nagyobb kiterjedésû égés esetén nagy mennyiségû folyadékvesztés következik be.

- Az égési sérültek ellátása tehát függ a seb mélységétõl és kiterjedésétõl. A megégett bõrfelületet otthon azonnal bõséges hideg vízzel kell hûteni, lehetõség szerint az érintett részt folyó hideg víz alá kell tartani. Az égett felületre tilos olajat vagy tojást kenni, ezek ugyanis nem engedik szellõzni a sebet, így a sérült bõr fertõzõdhet.

- Az elsõfokú égést nem kell bekötni. Az elsõsegély után, s ha súlyosabb az égés, haladéktalanul orvoshoz kell fordulni, mivel a kicsiknél az égés során nagy mennyiségû folyadékvesztés következik be, a seb ellátása után a folyadékot is pótolni kell. Veszélyt jelenthet még az egészen kis kiterjedés esetén is a seb felülfertõzõdése, ezért mindig ügyelni kell annak tisztán tartására, a megfelelõ steril fedõkötés alkalmazására.

És mi a helyzet a anpozással?

- Égési sérüléseket okozhat a napsütés is, mivel a csecsemõk bõrének nem alakult ki az a védõrendszere, ami a felnõtteknél bizonyos védelmet nyújt a napfény ellen. A babákon már rövid napozás után is jelentkezhetnek a leégés jelei. Különösen a szabadon maradt felületeken észlelhetõ arcon, karokon, lábakon.

- Ezért a kicsiket mindig óvni kell a direkt sugárzástól, vagy megfelelõ, magas faktorszámú napozó krémmel kell bekenni a testüket. Az égésen kívül a helytelen napoztatás erõs felmelegedést, lázat, kiszáradást is okozhat. Ha a kicsi napszúrást kapna, azonnal hûvös szobába kell vinni, fokozatosan hûteni és itatni kell. Amennyiben aluszékony lesz és rosszabb állapotba kerül azonnal forduljunk orvoshoz!