2024.04.25. - Márk

A nevetés segítheti a lombikbébi-eljárás sikerességét

Egy kisméretû tanulmány eredménye arra utal, hogy a nevetés segíthet azoknak a nõknek, akik lombikbébimódszerrel (IVF) kívánnak teherbe esni. 219 nõ részvételével lefolytatott tanulmányukban izraeli kutatók megállapították, hogy az IVF-eljárás sikeresebb volt azoknál a nõknél, akiket az embrió méhbe való visszaültetését közvetlenül követõen még a klinikán professzionális bohóc derített jókedvre. A nevettetõ produkciót megtekintõ nõk 36 százalékánál lett sikeres a beültetés, míg azoknál a nõknél, akik nem vettek részt ebben a programban, csak 20 százalékos volt a sikeres teherbeesés aránya.

Az izraeli Zerifinben mûködõ Aszaf Harofeh Orvosi Központ munkatársai úgy vélik, a mesterséges megtermékenyítés folyamata alatt különösen nagy stresszen átesett nõknél a nevetés "természetes stresszellenes mechanizmusként" hat. "Ezért azt gondoltam, hogy ez a beavatkozás (a bohócok produkciója) hasznos lehet számukra az embrióbeültetés utáni döntõ pillanatokban" - nyilatkozta a kutatást vezetõ Sevah Friedler.

A termékenységi klinikára egy éven át jártak a professzionális bohócok jókedvre derítõ produkcióikkal. A vizsgálatba bevont páciensek egyik csoportja azokon a napokon érkezett a klinikára az embrió visszaültetésére, amikor nem voltak ott a bohócok, míg a másik csoport akkor, amikor igen. Utóbbiak az embrió beültetését követõen nézték meg a 15 perces szórakoztató elõadást.

A kutatók szerint, ha minden egyéb tényezõt számításba vesznek - így a páciens életkorát, a terméketlenség típusát és a visszaültetett embriók számát -, akkor az derül ki, hogy a megnevettetett nõknél több mint kétszer nagyobb volt a sikeres terhesség aránya. Mint Friedler hangsúlyozta, ez a legkevésbé veszélyes beavatkozás a siker arányának növelésére.