2024.04.26. - Ervin

Sikerült kigyógyítani egy kislányt a HIV-fertõzésbõl

Sikerült kigyógyítani egy kislányt a veleszületett HIV-fertõzésbõl Mississippi államban - jelentették be egy atlantai tudományos konferencián.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az eredmény szenzációs, mert a globális járvánnyá terebélyesedett fertõzés felfedezése óta eltelt 32 év során ez mindössze a második eset, hogy valakit teljes mértékben sikerült meggyógyítani. A kislány jelenleg 2 és fél éves.

Az eddigi általános orvosi gyakorlat szerint a HIV-fertõzött csecsemõket úgy tekintették, hogy életük végéig kezelni kell õket, nehogy a vírus elhatalmasodjék immunrendszerükön és kifejlõdjön az AIDS betegség. A mississippi csecsemõvel - akinek nevét nem hozták nyilvánosságra - történtek azonban új utakra terelhetik a kezelést.

A kislány HIV-fertõzött anyja nem részesült terhesgondozásban, így retrovírus-ellenes szert sem kapott. A világra jött csecsemõrõl szinte azonnal megállapították, hogy szintén HIV-fertõzött, ezért Gay úgy döntött, hogy már a megszületése utáni 31. órában egy, három erõs HIV-gyógyszerbõl készített keveréket ad be neki.

A kezelést a szakember a szokásosnál elõbb kezdte, méghozzá a "megelõzéshez" használtál nagyobb, "gyógyászati" adagolással, amit szakértõk utólag a gyógyulás fontos tényezõjének vélnek. A csecsemõ hónapokig jól fejlõdött és a rutinvizsgálatok nem mutattak ki vírust a vérében, ami normális eredmény retrovírus-ellenes kezelések esetén.

Amikor azonban a gyerek elérte a másfél éves kort, az anya nem ment többé kivizsgálásra. A kislányra csak több hónapi nyomozás után találtak rá ismét. Teszteredménye meglepetésre a legszigorúbb vizsgálat után is negatívnak bizonyult, pedig több mint egy fél éven át nem kapott gyógyszert.

A gyerek vérében találtak ugyan HIV-DNS-t és -RNS-t, de nem volt rá bizonyíték, hogy a vírus aktívan újratermelõdne, vagyis nem alakultak ki "búvóhelyei" a szervezetben, ahonnan az eddigi tapasztalatok szerint csak több évtizedes kezeléssel lehet kipusztítani.

Az AIDS-kutatók eddig egyetlen olyan esetet ismertek, amikor a gyógyszeres kezelés felfüggesztése után nem észlelték a HIV-vírus további szaporodását. Csakhogy a német fõvárosban kezelt amerikai Timothy Brown csontvelõ-átültetésen esett át és donora genetikailag ellenálló volt az AIDS-szel szemben. Vagyis a Berlinben elért eredmény nehezen megismételhetõ, ám a mississippi esetet bevezettetett gyógyszerekkel sikerült elõidézni.

Az eredmény azért is nagyon jelentõs, mert - noha sok országban képesek megakadályozni, hogy a vírus az anyáról átterjedjen a magzatra - a világon évente mintegy 330 ezer HIV-fertõzött csecsemõ születik, zömmel a Szaharától délre fekvõ Afrikában.