2024.05.08. - Mihály

Meghatározza a gyermek késõbbi táplálkozási szokásait, a várandósság alatt fogyasztott étel

A terhesség alatt olcsó, egészségtelen ételeket fogyasztó nõk gyermekei nagyobb valószínûséggel válnak maguk is függõvé a silány ételektõl – figyelmeztetnek szakemberek.

Egy közzétett tanulmány eredményei azt sugallják, hogy a terhes nõk által fogyasztott egészségtelen ételek változást okoznak a magzati agy opioid jelátviteli útvonalának fejlõdésében. Az elváltozás hatására a babák kevésbé érzékenyek a zsírban és cukorban gazdag ételek fogyasztásakor felszabaduló opioidokra. Ezek a gyerekek a silány ételekkel szembeni nagyobb „tûrõképességgel” jönnek a világra és többet kell enniük a tápanyagban szegény ételekbõl ahhoz, hogy elérjék azt a bizonyos „jólesõ” érzést.

„Ezen kutatás eredményei segítenek abban, hogy jobb információkat adhassunk a várandós nõknek azon hosszú távú hatásról, amelyet étrendjük a gyermekük életfogytig tartó ételpreferenciájára és az esetleges anyagcsere problémák kockázatára gyakorol” – húzta alá Beverly Muhlhausler, az ausztrál Adelaide-i Egyetem kutatója. – Remélhetõleg mindez arra ösztönzi az anyákat, hogy olyan egészséges étrendet válasszanak maguknak, amelytõl a gyermekük is egészségesebb lesz.”

Muhlhausler és kollégái két csoport nõsténypatkány kölykein végzett vizsgálatokat. Az anyaállatok egy részét normális patkányeledellel, míg a másik csoport egyedeit silány tápanyagú, emberi ételekkel etették a vemhesség és a szoptatás ideje alatt. Elválasztásuk után a kölykök minden nap receptorblokkoló injekciót kaptak, amely gátolta az opioid-jelátvitelt. Ennek blokkolása csökkenti a zsír- és a cukorbevitelt azáltal, hogy megakadályozza a dopamin felszabadulást.

Az eredmények azt mutatták, hogy a receptorblokkoló kevésbé bizonyult hatékonynak a zsír- és a cukorfogyasztás visszaszorításában azon kölyköknél, amelyeknek anyját silány ételekkel etették. Mindez azt sugallja, hogy ezen kölykök opioid jelátviteli útvonala kevésbé volt érzékeny, mint azon társaiké, amelyeknek anyját hagyományos patkányeledellel etették.

Ez a tanulmány rávilágít arra, hogy az egészségtelen tömegételektõl való függõség valódi addikciót jelent. A silány étel ugyanolyan kémiai folyamatot indít a testben, mint az ópium, a morfium és a heroin. Szomorú ezt kimondani, de az anya terhesség alatti egészségtelen táplálkozása függõvé teszi a gyermeket a silány ételektõl.