Németországban összesen hétszáz erdei óvoda mûködik, amelyek koncepciója Skandináviából származik. A Németországi Természeti és Erdei Óvodák Tartományi Szövetségének információi szerint már ötven évvel ezelõtt mûködtek ilyen óvodák Svédországban, Norvégiában és Dániában. Az elsõ német erdei óvoda 1993-ban lett államilag elismert intézmény - mondta el Maria-Luise Sander, a szervezet vezetõje.
Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért! Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06
Czirr elmondta: az ötlet alapvetõen egy probléma megoldásaként született három évvel ezelõtt. Az óvoda átépítése után ugyanis túl kevés terük maradt a gyerekeknek a játékra, ezért döntöttek úgy a nevelõk, hogy inkább az erdõbe viszik ki kirándulni és sétálni a kicsiket.
Miután a szülõk is meggyõzõdtek arról, hogy így a gyermekek változatosabb foglalkozásokon vehetnek részt, az intézmény két csoportját erdei csoporttá alakították. Az ifjúsági hivatal segítségével pedig alapfelszerelést - kézikocsit, nagyítókat, köteleket és szakirodalmat - vásároltak, illetve a további fejlesztéseket és képzéseket is finanszírozni tudták.
Az elgondolásnak több jó oldala is megmutatkozott. "Bár kezdetben elõfordult egy-két megfázás és nátha, a gyerekek mostanra sokkal ritkábban lesznek betegek, sokkal kreatívabbak és életvidámak" - fejtette ki Czirr. A bogarak, giliszták, pókok és a természetben elõforduló egyéb élõlények, illetve jelenségek felfedezése nagy örömet jelent mind a kicsiknek, mind a nevelõknek.
Brandenburg tartományban összesen nyolc erdei óvoda mûködik - többek között Templinben, Neuenhagenben és Belzigben. De nem az összes intézmény viszi minden egyes nap az erdõbe a kisgyerekeket. Jeannine Seibt, az eichwaldei óvoda vezetõje elmondta: náluk a hétfõ és a csütörtök az "erdei nap", a többi napokon kirándulásokat tesznek vagy úszni mennek, egy napon pedig az óvodán belül vagy a kertben játszanak a gyerekek.