2024.04.26. - Ervin

Császármetszés - mit érez a baba?

Császármetszés - mit érez a baba?
Gyakori, hogy a mamák kérik a császármetszést, akkor is, ha az nem indokolt, mert úgy gondolják, hogy az a babának is, nekik is fájdalom-mentesebb és egyszerûbb.

A mamák sokszor úgy érzik, a babának kellemesebb megszületnie, ha csak egyszerûen kiemelik az anyaméhbõl és nem kell aktívan közremûködnie saját világra jöttében. Ezek az elgondolások általában helytelenek. A vajúdás és szülés közben a méh összehúzódásai és a szülõcsatornán való áthaladás hatására a magzatban olyan hormon szabadul fel, ami az életfontosságú szervek vérellátását megnöveli.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06


A hormon termelését a gyermekben a méh összehúzódásai által teremtett szorongatott helyzet váltja ki. Így alkalmazkodik a szervezet az új és szokatlan körülményekhez. (A paraganglionok a csecsemõkor során felszívódnak, nincs többé szükség rájuk.) Ezt a folyamatot az utóbbi évtizedekben ismerte fel az orvostudomány.

Császármetszés után, mivel a baba nem préselõdik keresztül a szülõcsatornán, gyakoribbak a légzési nehézségek - bár komoly probléma azért manapság már ritkán fordul elõ -, ezen kívül számolni kell a mûtét alatt kapott gyógyszerek babára gyakorolt hatásával is.

A császármetszések számának megsokszorozódása nem csökkentette az oxigénhiányra visszavezethetõ idegrendszeri károsodások arányát a kisbabáknál. Valószínûleg azért, mert ezek a károsodások többnyire nem a szülés és a vajúdás során, hanem korábban keletkeznek.

A magzati halálozás a császármetszések számának emelkedésével párhuzamosan csökkent, de a két dolog csak részben van egymással ok-okozati összefüggésben, ebben ugyanis a jó terhesgondozásnak és újszülött-ellátásnak talán még nagyobb szerepe van.

Az anyák elhalálozása viszont 3-7-szer magasabb császármetszés esetén, mint a természetes szüléseknél, a biztonságos altatás, a kórházi ellátás magas színvonala, a vérátömlesztés lehetõsége és az antibiotikumok ellenére is.

Császármetszés szakmailag csak akkor indokolt, ha a hüvelyi szülés kockázata nagyobb vagy közel azonos, mint a császármetszésé. Ezért pusztán az anya kérésére, figyelembe véve a szakmai, etikai szempontokat, az orvosok minden egyéb ok nélkül, nem végeznek császármetszést.