2024.04.20. - Tivadar

A terhesség alatti dohányzás, a gyermek halláskárosodásához vezet

A terhesség alatti dohányzás, a gyermek halláskárosodásához vezetMég egy ok arra, hogy terhesség alatt ne dohányozzon: tinédzserkorára ugyanis gyermeke ennek következtében súlyos halláskárosodást szenvedhet - hívja fel a figyelmet egy amerikai tanulmány. Nem beszélve az egyéb, már ismert kockázati tényezőktől, mint a koraszülés, az alacsony születési súly, a fejletlenség és az asztma. A tanulmány keretében 964, 12-15 év közötti gyermeket vizsgáltak meg, akik részt vettek egy nemzetközi felmérésben. A gyerekek szüleinek 16 százaléka bevallotta, hogy terhessége alatt dohányzott.

Az eredmények azt mutatták, hogy azoknak a gyerekeknek, akik már az anyaméhen belül is füstnek voltak kitéve, háromszor nagyobb az esélyük a halláskárosodásra, mint társaiknak. Azok a gyerekek pedig, akik nem voltak kitéve a dohányfüst káros ártalmainak, általában 3 decibellel jobb volt a hallásuk.
A tanulmányban résztvevő anyukák nagy része az első trimesztert követően abbahagyta a dohányzást, ami az eredmények tükrében arra enged következtetni, hogy már a minimális mértékű füst is kifejti káros hatását a magzat egészségére nézve. Márpedig a halláskárosodás általában kognitív és viselkedésbeli problémákkal, alacsonyabb IQ szinttel párosul.