2024.03.28. - Gedeon, Johanna

A terhesség alatti helyes táplálkozás

A terhesség alatti helyes táplálkozás
A terhesség kilenc hónapja alatt több energiára, változatosabb étrendre van szükség annak érdekében, hogy mind az édesanya, mind a baba egészségét megóvhassuk.

Amennyiben a terhesség elõtt az édesanya egészségi állapota illetve testsúlya ideális, a várandósság alatt egészséges étrenddel, gyümölcsök, zöldségek fogyasztásával elkerülhetõ a mesterséges étrend-kiegészítõ tabletták szedése. A leendõ anyukának célszerû az ideális egészségi állapotot elérni a fogamzás idejére, hogy magzata optimális feltételek mellett tudjon fejlõdni.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Ehhez elengedhetetlenül szükséges az egészséges életmód, a helyes táplálkozás, a rendszeres testmozgás, és a káros szenvedélyek, mint a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás mellõzése.

Az anya terhességét megelõzõ testsúlya és az újszülött születési súlya között szoros összefüggés mutatkozik. Ha az anya terhesség elõtti testtömege 15%-kal kisebb, mint a kívánatos, nagyobb az esély arra, hogy a csecsemõ születési súlya alacsony lesz. A túlsúly illetve az elhízás növeli a terhességi cukorbetegség, a magas vérnyomás, a húgyúti fertõzések valamint a szülési komplikációk fellépésének kockázatát.

Mivel ezek mind-mind komoly egészségi kockázatot jelentenek egyrészt a mama, másrészt a baba számára, mindenképpen törekedni kell arra, hogy a fogamzás idejére az anya elérje a számára ideális testtömeget.

A legegyszerûbb módszer az ideális testtömeg meghatározására a testtömeg index (BMI), ami a testsúlyból és a testmagasságból számítható ki (aktuális testtömeg (kg) /magasság (m) / 2). Ha a számított érték 18,5 és 24,9 közé esik, akkor a testtömeg a normál tartományba tartozik (ezen belül is a 20-22 közötti érték tekinthetõ ideálisnak). 25 és 29,9 között a BMI alapján túlsúly, 30 fölötti érték esetén pedig elhízás áll fönn.

Cél az ideális testtömeg elérése vagy megközelítése, illetve nagyobb mértékû súlyfölöslegnél legalább a 25 BMI alatti érték elérése. Túlsúly esetén mérsékelten csökkentett energiatartalmú étrend (1200-1500 kcal/nap) és rendszeresen végzett testmozgás javasolható. A drasztikus fogyókúrák és a különféle divatdiéták alkalmazása tilos a terhességet tervezõ nõ számára, mivel árthat mind a mama, mind a baba egészségének, illetve károsan befolyásolhatja a baba fejlõdését.

A várandósság alatt az egészséges súlygyarapodás kb. 10 kg, mivel azonban az anyukák testalkata között is nagy különbségek lehetnek, a 8-12 kg gyarapodás még elfogadható. Ez több részbõl tevõdik össze (magzat, magzatburok, magzatvíz, méh, méhlepény, az anyai vérmennyiség növekedése, folyadék-visszatartás, emlõk növekedése, zsírlerakódás).
Ha a súlygyarapodás túl kicsi vagy túl nagy a terhesség alatt, szintén kockázatot jelent a mama és a baba számára.

Ásványi anyag

Növekedés a fogamzás elõtti szükséglethez képest:

Kalcium: 20-50 %
Foszfor: 20-50 %
Magnézium: 50 %
Vas (4. hó-tól): 100 %
Réz: 30 %
Jód: 25 %
Vitamin

Növekedés a fogamzás elõtti szükséglethez képest:

B1-vitamin: 30 %
B2-vitamin: 25 %
B6-vitamin: 25 %
B12-vitamin: 30 %
C-vitamin: 30 %

A magasabb folsavbevitelnek fõként az elsõ 3 hónapban van nagy jelentõsége a fejlõdési rendellenességek megelõzése céljából, de érdemes már a tervezett terhesség elõtt legalább egy hónappal elkezdeni. A magzat részérõl a kalciumigény a 3. harmadban a legnagyobb. A megnövekedett vitamin- és ásványi anyag szükséglet nagy része a változatos táplálkozással fedezhetõ.

Amennyiben szükséges étrend-kiegészítõ tabletta szedése, csak orvosi konzultáció után kezdje el a kismama.

Kismamák és a kívánósság, nassolás

A várandós kismamák többségénél elõfordul az úgynevezett kívánósság, ami leggyakrabban abban nyilvánul meg, hogy az azelõtt nem kedvelt ételeket a kismama szívesen fogyasztja, vagy egy-egy élelmiszert, ételt szinte bármikor bármilyen mennyiségben képes elfogyasztani.

A vágyott élelmiszerrõl nem szükséges lemondani, de a mértékletességre tudatosan ügyelni kell, hogy az egyoldalú táplálkozást elkerülhessük. Gyakori, hogy a kívánt élelmiszer valamilyen édesség, desszert, fõleg sütemény, csokoládé. A kismama ehet édességeket, azonban ugyanúgy, mint az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozásban, érdemes azokat fõétkezések (leginkább ebéd) után fogyasztani. Fontos, hogy az édességfogyasztást ne vigyük túlzásba, mert hosszú távon felesleges súlytöbbletet eredményezhet.

Azt is fontos, hogy az édességeket ne egy-egy étkezés kiváltására, hanem étkezés befejezõ fogásaként fogyassza. Érdemes a tej, túró, illetve a gyümölcsalapú édességeket elõnyben részesíteni.