2024.04.19. - Emma

Kisebb súllyal születik a baba, ha az édesanya a várandósságot végig dolgozza

Kisebb súllyal születik a baba, ha az édesanya a várandósságot végig dolgozza
Sok várandós kismama érzi úgy, hogy terhesen is dolgoznia kell, amíg csak lehet - ám szakemberek szerint ezzel cseppet sem tesznek jót a születendõ gyermeknek. A baba kisebb súllyal jöhet a világra, ami kockázatot jelent a jövõjére nézve.
Egy tanulmány rámutatott: a terhesség utolsó szakaszáig tartó munka egyenértékû azzal, mintha a kismama dohányzott volna a várandósság ideje alatt. A 9. hónapig dolgozó nõk babái átlagosan nagyjából fél kilóval nyomtak kevesebbet, mint azoké, akik abbahagyták a munkát a 6. vagy a 8. hónap tájékán.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az angliai Essex egyetemének kutatói három fõ tanulmány adatait gyûjtötték össze, kettõt az Egyesült Királyságból, egyet az Egyesült Államokból.

A legutóbbi kutatás kimutatta, hogy az alacsony súllyal született babáknál jellemzõ a lassúbb fejlõdés és a kevésbé tökéletes egészség. Számos problémától szenvedhetnek életük késõbbi szakaszában. Érdekes, hogy a 24 évnél fiatalabb édesanyák csecsemõinek születési súlyát nem befolyásolta a hosszú ideig tartó munka, ám az idõsebb anyáknál a hatás jelentõs volt.

A kutatók egy brit felmérés keretein belül vizsgáltak 1339 gyermeket, 1991 és 2005 között. Egy késõbbi, 17483 nõrõl készült minta, akik 2000 és 2001 közt szültek, hasonló eredményeket hozott, ahogyan az az 12166 anyát górcsõ alá vevõ, családgyarapodással kapcsolatos amerikai felmérés is, mely a korai 70-es évek és 1995 között készült.

Az alacsony születési súly számos késõbbi problémát jelez elõre – beleértve azt, hogy a gyermek kevésbé lesz sikeres a tanulásban, az alacsonyabb képzettség pedig aztán kevesebb bérrel jár – a kis súllyal születettek körében magasabb a halandóság is.

„Nem árt komolyan venni, hogy a várandós nõknek idõben szabadságra kell menniük – mondta el Francesconi professzor. – Jelentõs elõnyei vannak annak, ha szülés elõtt marad elég idõ a felkészülésre.”

A tanulmány arra is rámutat, hogy a nõk ma sokkal tovább dolgoznak terhességük idején, mint 20 évvel ezelõtt. Az egészen 1991-ig visszatekintõ, brit tanulmány keretein belül megkérdezett nõknek 16 százaléka dolgozott a szülés elõtt egy hónappal. 2000 és 2001 között ez a szám 30 százalékra nõtt.