2024.04.23. - Béla

A biztonsági öv a terhes nõt és a babát is védi

Sok nõ vezet autót terhességének ideje alatt, anélkül, hogy használná a biztonsági övet. Ezzel mind önmaga, mind születendõ gyermeke életét súlyosan veszélyezteti. Japán kutatók tanulságos vizsgálatának eredményeit az American Journal of Obstetrics and Gynecology közölte. A terhes nõk 6-7 százaléka szenved a várandósság idõszakában balesetet. Ezeknek a tragikus eseteknek kétharmada közlekedési baleset. A legújabb statisztikák szerint az Egyesült Államokban évente 130 000 terhes asszonnyal történik baleset, ez csaknem négyezer születendõ gyermek életét követeli.

Japánban a biztosítók adatai szerint a terhesek baleseteinek 46 százaléka autóvezetés közben következik be. Motodzava Jaszuki és munkatársai ezért terhes nõk alkatának, anatómiai fölépítésének megfelelõ bábukkal végeztek olyan ütközési kísérleteket, mint az autógyárak biztonsági szakemberei az új autómodellek forgalomba hozatala elõtt.

A kísérleti bábu hasának megfelelõ területen olyan méretû, folyadékot tartalmazó tartály foglalt helyet, mint a 30. héten a terhes anyaméh. A bábu minden pontja nyomást, ütközést érzékelõ mûszerekkel volt tele.

A tanulmány során ismételten végeztek olyan közlekedési kísérletet, amikor a vezetõülésben elhelyezett bábu frontálisan ütközött valamilyen gépjármûvel, illetve olyan helyzetet is utánoztak, mintha a terhes asszony autójába rohant volna bele hátulról a másik kocsi.

Mindegyik ütközést megismételték úgy is, hogy a bábut olyan biztonsági öv védte, mint amilyen manapság bármelyik autó kötelezõ tartozéka.

A kísérletek egyértelmûen bizonyították, hogy a biztonsági öv mind frontális ütközés esetén, mind a kocsiba hátulról belerohanó másik autó ütését jelentõsen kivédi. A vezetõülésen helyet foglaló bábu hasának megfelelõ területen kialakuló nyomásnövekedés fele se volt annak a hirtelen nyomáskiugrásnak, mely biztonsági öv nélkül hatott az anyaméhnek megfelelõ golyóra.

Igen fontos különbség volt az is, hogy biztonság öv használata esetén a hasi nyomásnövekedés lényegesen késõbb kezdõdött, mint a nélkül. A kutatók számítása szerint a születendõ baba halálának esélye még nem túlságosan nagy sebességû ütközés esetén is átlag 60 százalék, ha a várandós asszony az ülésbe nincs bekötve, míg ezt a kockázatot a biztonsági öv a harmadára csökkenti.