2024.04.27. - Zita

Családi rituálék nélkül könnyebben hízik el a gyerek

Sokkal nagyobb valószínûséggel alakul ki túlsúly, cukorbetegség és szívbetegség azoknál a gyermekeknél, akik olyan családban nõnek fel, amely nem tartja fontosnak a rendszeresen ismétlõdõ és meghitt együttléteket - derül ki egy német tanulmányból. Étkezési szokásainkra alapvetõen rányomja a bélyegét az, hogy honnan, milyen családi körülmények közül jöttünk. Viszont már néhány egyszerû rituálé is hozzájárulhat ahhoz, hogy a gyermekek egészséges felnõttekké váljanak, teljesen függetlenül attól, gazdag vagy szegény szülõk csemetéirõl van-e szó.

A több mint kétezer - 11-14 éves gyermekkel rendelkezõ - német szülõ bevonásával készített felmérés arról árulkodik, hogy a gyermekek jövõbeni túlsúlyának valószínûsége 1,6-szer nagyobb azokban a családokban, ahol nem jellemzõ a mindennapi közös reggeli.

"A tanulmány rámutat arra, hogy a gyermekek késõbbi egészségi állapotát fõleg a szülõk beállítottsága és az általuk mutatott példa határozza meg" - hangsúlyozta Jürgen Graalmann, az AOK munkatársa.

"Összességében elmondható, hogy... a szülõk viszonylag jól boldogulnak" - mondta el Klaus Hurrelmann, gyermekkor kutatásával foglalkozó professzor, a tanulmány egyik készítõje.

A legtöbb felnõttnek jól meghatározott célja az, hogy gyermekét egészséges életmódra nevelje, ugyanakkor gondot jelenthet ennek gyakorlati megvalósítása az idõhiány, illetve a lelki és anyagi problémák következtében. A stresszes szülõk által nevelt, kiegyensúlyozott napirenddel nem rendelkezõ gyermek pedig gyakrabban küzd lelki és testi problémákkal. "Elsõsorban a gyermeküket egyedül nevelõk vannak nagy nyomás alatt" - hangsúlyozta a kutató, és hozzátette, ilyenkor a legfontosabb, hogy a szülõ valahogy megszabaduljon a nevelés hatékonyságát akadályozó terheitõl.

A felmérés szerint 5-8 százalékkal alacsonyabb a testi-lelki bajokkal küzdõ gyermekek aránya az olyan családokban, melyek szükség esetén számíthatnak a környezetükben élõ barátok, rokonok segítségére.

Azok a szülõk, akik az idõhiány és a pénzügyi problémák ellenére is ki tudnak alakítani egy normális napirendet a család számára, sokkal eredményesebbek lesznek a gyermeknevelésben, és csemetéjük nagyobb valószínûséggel válik egészséges felnõtté. Egy ideális napnak része kell hogy legyen egy közös családi étkezés, a gyermek iránti általános érdeklõdés, és persze fontos a tévé elõtt eltöltött idõ korlátozása is. "Érdekes módon csak 11-14 év közötti korban mutatkozik meg elõször, milyen jótékony hatásúak a gyermek egészségére nézve ezek a családi rituálék" - mondta el Hurrelmann.