2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Gyermeki dühöngés

Gyermeki dühöngés
Miért tombol a gyermek és hogyan fékezhetõ meg az óriási hisztiroham? Egyáltalán jó-e, ha mindig visszafojtjuk a dühkitöréseit?

Pszichológiai kísérletekkel bizonyították, hogy a minden más viselkedésformánál gyakrabban és szívesebben utánozzák a gyerekek az agresszív viselkedést. Ennek okára még nincs egyértelmû válasz, az azonban valószínû, hogy a konfliktusokból adódó belsõ feszültség oldásának, azaz „a gõz kiengedésének” fontos szerepe lehet.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Palkó, a „hisztigép”

Így becézi anyukája a 3 éves kisfiút. „Nagyon sokat dühöng, földhöz vágja magát és hisztizik, fõleg az utóbbi hónapokban. Sokat gondolkodtam, mit tegyek, hogyan tudnám megelõzni a rohamokat, mert ezt nagyon nehéz elviselni. Eleinte kilátástalannak tûnt az egész.

Késõbb beszélgettem az anyukámmal, aki elmesélte, hogy az öcsémmel mindketten ugyanilyen „problémás gyerekek” voltunk. Sokat akaratoskodtunk, de azt mesélte anyu, hogy õ igyekezett nem foglalkozni velünk, csak halkan tett egy-két békés megjegyzést, és kivárt. Gondoltam, én is kipróbálom, hátha segít ez a módszer!

És valóban bevált. Ha nem ugrottam Palkó minden hisztijére – meghallgattam, de nem emeltem fel a hangom, megkértem nyugodtan, hogy mondja el, ami bántja, akkor sokkal hamarabb befejezte, sokkal hamarabb túljutottunk rajta.” – meséli Flóra, aki nem tudja még, hány ilyen toporzékolós korszakra készüljön, hiszen Palkónak van egy egyéves kistestvére.

Hogyan fékezhetõ meg?

Ha a gyerek dühöng, nem célravezetõ…
- hangosabban üvölteni, mint õ
- bántalmazni
- hosszasan kérlelni
- megkérni, hogy mondja el, mi baja… legtöbbször ugyanis nem tudja, miért is hisztizik valójában!

Miért dühöngenek a gyerekek?

Szinte minden 3 év körüli gyermeknek meggyûlik a baja a környezetével. A pszichológusok vallják, hogy ez elsõsorban az én-keresés, az önmegvalósítás, a saját helyének a megkeresése miatt van, illetve azért mert még nem tud jól kommunikálni. A szakemberek szerint még az is nehezítõ körülmény, hogy ebben a korszakban az erejük, tudásuk, ismereteik és vágyaik nincsenek összhangban egymással, és nem pontosan érti még az ok-okozati összefüggéseket.

Sokszor az oviban generálódik az indulat

Gyakran elõfordul, hogy a gyermek az oviban a kis társaitól tanulja el az erõszakosságot – hiszen, ha látja, hogy a játék megszerzésének az a leggyorsabb módja, ha kitépi a másik kezébõl, és ez még következménnyel sem jár, õ is megpróbálja azt, és otthon is beveti ezt a tanult „trükköt”.

Ha az óvó nénik észre veszik ezt a módszert, és tiltják a tárgyak elvételit és a játékos birkózást, a gyermek nem meri kiadni a mérgét az oviban, akkor hazaviszi, és a családjának tartogatja inkább.

Hogyan szerelheti le”, ha dühöng?

- Valamilyen „kedvenc” játéka, foglalatossága felé terelve – például pakolják ki a gyurmás dobozt, vagy fõzzenek együtt, ha szeret a konyhában segíteni,
- a szobájába való beküldéssel (amíg lehiggad),
- csendben, érthetõen mondja el neki, hogy majd szeretné megtudni, mi okozott ekkora problémát, és ha majd befejezte, azonnal el is mondhatja,
- menjenek ki focizni vagy kerékpározni (sok gyerek azért dühöng, mert szeretne az elsõ, a legjobb lenni, erre jó megoldás a sport, az érdemi versengés lehetõsége),
- ha szükséges, büntesse meg – esetleg egy mosolyszünettel (éreztetve vele, hogy nagyon megbántotta, és egy kis ideig szeretne egyedül lenni)

Persze, a gyerek nem fog „csak úgy” belenyugodni a büntetésbe, provokálni fogja, esetleg újabb dührohamot produkál. Ne engedjen a zsarolásnak! Ez csak eleinte nehéz, aztán a kicsi megszokja, hogy bármit is csinál, a szülõ kitart az elhatározása mellett.