2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Mégsem igaz, hogy a császárral született babák hajlamosabbak az elhízásra

Mégsem igaz, hogy a császárral született babák hajlamosabbak az elhízásraAnnak ellenére, hogy korábbi kutatások úgy vélték, a császármetszés útján született csecsemők nem lesznek nagyobb valószínűséggel túlsúlyosak, mint normál módon világra jött társaik. Az Egyesült Államokban a csecsemők mintegy harmada születik császármetszéssel. Magyarországon ez az arány szintén hasonló, 34 százalék körül van. A tanulmányt annak felülvizsgálatára végezték el, hogy korábbi kutatások összefüggést találtak a császármetszés és a későbbi súlyproblémák között.

A császármetszés útján világra jött babák nincsenek kitéve a szülőcsatornában különböző baktériumoknak, s az egyik hipotézis szerint a mikrobák megvédik a gyerekeket az elhízástól.

A kutatók szerint azok, akik a két tényező között összefüggést találtak, nem vettek figyelembe olyan egyéb tényezőket, amelyek megmagyarázhatják az összefüggést. Az új tanulmány keretében 2625, 1981-1983 között született résztvevő adatát vették szemügyre. Ennek keretében információkat gyűjtöttek az anyák korára és súlyára, valamint vérnyomására vonatkozóan. Ezt összevetették a gyerekek születési, majd 21 éves kori súlyukkal. Mintegy 12 százalékuk született annak idején császármetszéssel, s felnőtt korukra 22 százalékuk volt túlsúlyos és 12 százalékuk elhízott.

Az átlagot nézve megállapították, hogy a császármetszéssel világra jötteknek nem volt nagyobb esélyük az elhízásra, mint normál úton született társaiknak.