2024.03.28. - Gedeon, Johanna

A várandósság egyes tényezői növelik a vérrögképződés kockázatát

Bizonyos tényezők növelik a vérrögképződés kockázatát a várandósság közben és után - olvasható egy friss tanulmányban. A 35 évnél idősebb, túlsúlyos vagy elhízott, illetve dohányzó kismamák nagyobb veszélyben vannak. Az olyan kórállapotok, mint a korábban kialakult diabétesz, visszér vagy gyulladásos bélbetegség ugyancsak növelik a kockázatot.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A megjelent eredmények segítenek megállapítani, ki van fokozott veszélyben, és lehetővé teszik a megelőzést. A vérrögképződés veszélyes, akár halálos is lehet, amennyiben olyan létfontosságú szervet sújt, mint a szív, az agy vagy a tüdő.

A tanulmány elkészítéséhez csaknem 400 000, 1995 és 2009 között kihordott terhesség adatait elemezték. A kismamák körében az elhízás négyszeresére növelte a vérrög kialakulásának kockázatát. Kétszeresre növekedett kockázattal kellett szembenézniük a császármetszéssel szülőknek, a koraszülőknek, a várandósság alatt vérzést tapasztalóknak, illetve a háromszor vagy többször szülőknek. A halvaszülésen átesetteknél ugyanakkor hatszorosra emelkedett a korábban vénás thromboembolia néven is ismert kórkép veszélye.

”Úgy véljük, hogy a halvaszülés, a koraszülés és a vérrögképződés közötti erős összefüggés több figyelmet érdemel” - mondta a kutatást vezető Dr. Matthew Grainge, az angol Nottinghami Egyetem közegészségügyi iskolájának munkatársa. ”A halvaszülés és a koraszülés jelenleg nem szerepel a vérrögképződés számon tartott kockázati tényezői között, márpedig ha számolnának vele, rengeteg eset megelőzhetővé válna” - tette hozzá a szakértő.

A vérrögképződés ezerből 1-2 terhességet érint a kutatók szerint. Viszonylagos ritkasága ellenére vezető haláloknak számít a fejlődő országok várandós és nemrég szült kismamáinak körében. ”A vérrögképződéssel szembeni szokásos óvintézkedések, úgymint a naponta szedett vérhígító, nem a legköltséghatékonyabb és legbiztonságosabb megoldás, tehát csak a legnagyobb veszélyben lévőknek ajánlott. Jelenleg nincs egyetemes álláspont a kockázat megállapítására vonatkozóan, s reméljük, az általunk közzétett új információk segítenek az ügy előremozdításában” - magyarázta Dr. Grainge.