2024.03.19. - József, Bánk

A terhesség alatti rendszeres mozgás csökkenti a császármetszés kockázatát

A terhesség alatti rendszeres és felügyelet mellett végzett testmozgás segíthet a császármetszések, illetve az eszközös szülések számának visszaszorításában az egészséges nõk körében – állítják a Madridi Mûszaki Egyetem szakértõi.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az intézmény sporttudományi tanszékének eredményei fizikai aktivitásra biztatják a várandós hölgyeket, hangsúlyozva, hogy a mozgás a következõ generáció életminõségét is javíthatja ezáltal. Pszichológiai tény, hogy a terhesség és a szülés folyamata meghatározza a kismama és a csecsemõ jövõbeni egészségét.

A nem megfelelõ életmód számos nehézséghez vezethet a várandósság idején: az ülõ életmód, a szegényes táplálkozás és a rossz testtartás mind rányomhatja a bélyegét az egészségre, de a két lábon járás már önmagában is megerõlteti a mozgás szervrendszerét. Mindez veszélyezteti a magzat kihordásának folyamatát. A helyzet növeli az eszközös és a császármetszéses szülések arányát, valamint kockázatot jelent a kismama és a gyermek számára is. Ennek fényében már számos kutatás rámutatott, hogy a várandósság egészségesebbé tétele megoldást jelenthet a problémára, tehát a nõknek megfelelõ testedzésre van szükségük.

A spanyol kutatócsoport tagjai olyan edzésprogramot állítottak össze a vizsgálatban részt vevõ hölgyeknek, amely tekintettel volt terhességük elõrehaladottságára, így feltárhatták a mozgás és a szülés közötti összefüggéseket. A kismamák hetente három alkalommal 50-55 percen át tornáztak. Aerob mozdulatokat és izomerõsítést végeztek, különös figyelmet fordítva a várandósságban érintett területekre, például a medence tájékára.

A véletlenszerûen kiválasztott nõk az elsõ terhesgondozást követõen, tehát a 10. és a 12. hét között kezdték a programot, és egészen a 38-39. hétig aktívak maradtak. A szakértõk a tanulmányban nemcsak a szülés módját, de az olyan következményeket is rögzítették, mint az anya állapotához kapcsolódó változók közül a súlygyarapodás, a vérnyomás, a várandósság idõtartama és az inkontinencia, illetve a csecsemõ súlya és egészségi állapota.

Az eredmények szerint a 138 fõs tornázó csoportnál alacsonyabb volt az eszközös és a császármetszéses szülések aránya, mint a 152 fõs inaktív csoportban. A kutatók remélik, hogy a friss adatok tudatában egyre több kismama dönt az orvosilag jóváhagyott úgynevezett aktív terhesség mellett.