2024.04.27. - Zita

Kevesebb kockázat a 2-es típusú cukorbetegség esetén

A 2-es típusú cukorbajban szenvedõ terhes nõk kilátásai jobbak, mint az 1-es típussal élõké, különösen akkor, ha mind a gyermekvállalás elõtt, mind alatta a megfelelõ kezelésben részesültek.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

“Mivel a fogamzóképes korú nõk körében futótûz gyorsasággal terjed a 2-es típusú diabétesz, nagyon fontos azt elkülöníteni az 1-es típustól, hogy a lehetõ legjobb terápiát össze tudjuk állítani a legkedvezõbb kimenetel érdekében” – mondta el Eva K. Pressman, szülész-nõgyógyász professzor.

Ritkábbak a szövõdmények a 2-es típusnál

Korábbi kutatások során a betegség két fajtáját nem különítették el egymástól, az URMC munkatársai azonban kiderítették, hogy az 1-es típus esetében gyakoribbak a szövõdmények, mint a 2-es típus, illetve az egészséges anyák esetében. Az 1-es típussal küzdõ kismamáknak például 20 százaléka lett preeklampsziás, ez az életveszélyes állapot magas vérnyomással és fehérjevizeléssel jár.

A 2-es típus esetében a betegség 14 százalékos gyakorisággal fordult elõ, az egészségesek körében pedig csak 1 százalékossal. Az 1-es típus esetében az anyák fele császármetszéssel hozta világra gyermekét, míg a 2-es típus esetében 27 százalék, a nem cukorbetegek közül pedig 13 százalék. A nagyméretû újszülött a 2-es típusra volt inkább jellemzõ (38 százalék), az 1-es típusú cukorbetegeknél 23, a kontrollcsoportnál 3 százalékban figyeltek meg hasonló jelenséget. Az 1-es cukorbajjal küzdõ anyák kisbabáinak 85 százaléka szorult intenzív neonatális kezelésre, szemben a másik két csoport 71 illetve 11 százalékával szemben.

Több hasonló kutatásra lenne szükség

Pressman és kollégái, Loralei L. Thornburg és Kristin M. Knight egy hatéves periódus orvosi feljegyzéseit tekintették át. A 2006-ban véget ért kutatást 64-64 cukorbeteg, illetve 256 egészséges várandós anyuka bevonásával végezték el. Senkit sem lepett meg, hogy az egészséges anyukák és gyermekeik körében sokkal kevesebb probléma merült fel a szüléssel kapcsolatban. “Több hasonló kutatásra lenne szükség, mert szeretnénk javítani a kismamák kilátásain, különösen az egyre terjedõ cukorbetegség fényében” – tette hozzá Pressman.