2024.04.25. - Márk

Családilag halmozódhat a koraszülés

A koraszülések családi halmozódására talált bizonyítékot egy nagyméretû amerikai felmérés.

Nagyobb eséllyel vár koraszülés azokra a nõkre, akik maguk is túl korán jöttek világra - állapították meg bostoni kutatók közel 14 ezer, az 1970-es évek és 2008 között lezajlott szülés adatainak elemzése után. Az eredmény arra utal, hogy a korai (37. terhességi hét elõtti) szülés kockázatai között genetikai, öröklõdõ okok is vannak.

Az Obstetrics and Gynecology címû szaklapban közzétett tanulmány szerint 35-49 százalékkal nagyobb valószínûsége volt a koraszülésnek azoknál a nõknél, akik maguk is koraszülöttek voltak, vagy valamelyik testvérük érkezett korábban. A koraszülöttként világra jött nõk 9 százalékánál fordult elõ felnõttként koraszülés, míg a teljes terhességi idõre született nõknél ez az arány csak 6 százalék volt.

Mint William H. Barth, a Harvard Egyetem orvosi fakultásának munkatársa írta a lapban, a kockázat nem éri el azt a mértéket, hogy emiatt különleges szabályokat vezessenek be a koraszülöttként világra jött nõk terhességére vonatkozóan, nem szükséges magas kockázati csoportba sorolni õket pusztán ezért. Amint a kutató hangsúlyozta, inkább abból a szempontból érdekes az eredmény, hogy a koraszülés hátterében lévõ általános okokra adhat magyarázatot. A szakértõk szerint a koraszülést genetikai hajlam, valamint környezeti és viselkedésbeli tényezõk együttesen okozzák.

A most közzétett tanulmányhoz az Aberdeeni Egyetem munkatársai több évtizedre visszamenõen tekintették át a körzet lakosainak helyi adatbázisban tárolt egészségügyi információit. Az elemzéshez 13 845 olyan nõt választottak ki, akik édesanyja is szerepelt az adatbázisban, körükben összesen 471 koraszülés fordult elõ.