2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Az apáknál sem ritka az újszülött érkezésekor a depresszió

Nemcsak az anyáknál, hanem az apák jelentõs részénél is elõfordul depresszió az újszülött érkezésekor - állapította meg egy kedden közzétett tanulmány.

Átlagosan a kispapák mintegy 10 százaléka szenved a szülést megelõzõen vagy azt követõen depresszióban. Az apák depressziója a babák születése utáni három-hat hónapon belül a leggyakoribb, ekkor minden negyediket érinti a probléma - állítja a James Paulson által vezetett kutatócsoport.

A nemzetközi összehasonlításból az derült ki, hogy az amerikai újdonsült apák tizennégy százaléka válik depresszióssá a baba érkezésekor, míg más országokban 8,2 százalékuk. Ezzel szemben egy 12 hónapos periódusban a férfiak 4,8 százalékánál jelentkezik depresszió.

Az anyáknál több mint kétszer gyakrabban jelenik meg a terhességgel vagy szüléssel összefüggõ depresszió, mint az apáknál, az összes szülõ nõ 24 százaléka érintett. Náluk is a szülést követõ három-hat hónapban jelentkezik a csúcs, amikor az anyák 42 százaléka számolt be depresszióról.

A kutatók 28 ezernél több ember bevonásával készült 43 tanulmány adatait elemezték közleményükhöz.