2024.04.20. - Tivadar

A koraszülött babák tüdejével egész életükben probléma lehet

Az igen korán, a 25. terhességi hét elõtt született gyerekeknél élethosszig tartó tüdõproblémák léphetnek fel, beleértve az asztmát is.

A University College London kutatói megállapították, hogy az igen korán született babáknál késõbb abnormális tüdõfunkcióik alakultak ki, és kétszer gyakrabban jelentkezett náluk asztma, mint a 39-40 hétre, normál idõre született gyerekeknél.

"Lehetséges, hogy ezek közül a gyerekek közül sokan nem kapnak megfelelõ kezelést" - véli Janet Stocks kutatásvezetõ.

Stocks és kollégái egy nagy tanulmány adatait elemezték, amelyben az 1995 márciusa és decembere között Angliában és Írországban, a 25. terhességi hét elõtt született gyerekek egészségi állapotát követték nyomon. A gyerekeket kettõ, hat és tizenegy éves korukban vizsgálták meg, beleértve tüdõfunkciójukat és légzõrendszerük egészségét is. Az eredményeket ugyanolyan korú, nemû és etnikumú gyerekcsoport adataival hasonlították össze.

A légzésfunkciót vizsgáló spirometriás eredmények 56 százaléka abnormális volt a koraszülötteknél - közölték a kutatók az American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine címû szaklapban megjelent tanulmányukban. - Minden negyedik gyereknek pedig asztmája volt.

Stocks hozzátette, hogy amint a gyerekek tüdeje és légútjainak átmérõje növekszik, "kinõhetik" a tünetek egy részét. Ugyanakkor fennáll annak a veszélye, hogy életük során a késõbbiekben krónikus obstruktív tüdõbetegség formájában újra felbukkannak hasonló tünetek.

A kutatók szerint ahogy a fejlõdõ orvosi technológiák egyre több koraszülött életét mentik meg, a probléma egyre jelentõsebb lehet, amellyel az egészségi rendszer tervezõinek tisztában kell lenniük.