2024.04.20. - Tivadar

A szoptatás gyerekek százainak életét menthetné meg

A szoptatás évente 900 gyerek életét menthetné meg, emellett több milliárd dolláros anyagi kiadástól óvna az Egyesült Államokban - állítják kutatók.

A Pediatrics címû tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint, ha az amerikai anyák 90 százaléka hat hónapig szoptatná kisgyerekét, az hozzájárulna a betegségek - többek közt a vírusfertõzések, az asztma vagy éppen a gyerekkori leukémia - elkerüléséhez.

A szoptatás elõnyeit meglehetõsen alábecsülik - vélekedett Melissa Bartick, a Harvard Egyetem orvosi fakultásának szakértõje, a tanulmány vezetõ szerzõje. Az anyatej például a vér inzulinszintjére is befolyással lehet, így a szoptatott babáknál ritkábban alakul ki cukorbetegség és elhízás - említette.

Az Egyesült Államokban az anyák 43 százaléka szoptat legalább részben az elsõ hat hónapban, de alig 12 százalék táplálja kisbabáját kizárólag anyatejjel. A nõk számára biztosítani kellene a lehetõséget, hogy rögvest a szülés után megkezdhessék a szoptatást - mondta Bartick. Az amerikai újszülötteket ugyanis már a kórházban tápszerrel kezdik etetni.