2024.03.19. - József, Bánk

A sajtkukacok jobban figyelnek

Berlin) - A sajtkukacdiákok figyelnek jobban és az "elülõsök" kevésbé: minél tovább ül egyhelyben egy diák, annál figyelmetlenebb lesz. A nyugtalan fészkelõdés azonban segíti az oxigénellátást, és ez az összpontosításra is kihat. Erre a német Tartás- és Mozgásfejlesztési Szövetségi Munkaközösség és a saarbrückeni egyetem közös kutatása derített fényt - tudósít a Die Welt címû német lap online kiadása.

A kutatók azt vizsgálták, hogyan hatnak a fiatalok testére az elõre, hátra és oldalra mozdítható üléslapok. Ehhez hõérzékelõ kamerával megmérték a felsõtest vérellátottságát, és az értékeket összehasonlították egy, az óra alatt egyhelyben ülõ kontrollcsoporttal. Kiderült, hogy az izgõ-mozgó diákok belsõ szerveinek és elsõsorban a nyaki tájékuknak vérellátottsága lényegesen jobb.

"Egy hagyományos széken ülve a test elõbb-utóbb összezuhan" - mondja Dieter Breithecker, a munkaközösség szakértõje. "A hát begörnyed, a vállak elõreesnek, a has és a tüdõk összepréselõdnek." Az ülõ személy azonban nem csupán külsõ, de belsõ tartását is feladja ezzel. Következésképp ugyanis kevésbé mélyen lélegzik, és kevesebb oxigén jut a vérébe. Ez hatással van az agy vérellátottságára: a figyelem lankad, a gondolatok éppúgy elkalandoznak, mint a tekintet.

Breithecker szerint a gyerekek gyakran úgy kompenzálják ezt a folyamatot, hogy hintáznak a székkel, vagy ide-oda csúszkálnak a széken - tehát tudat alatt teszik azt, amire a felnõttek a sajtkukac elnevezést használják. Az álló felnõttek hasonló okokból kifolyólag mozognak - szintén nem tudatosan.

A mérési eredmények alapján Breithecker szerint egész hatásmechanizmus-láncot lehet összeállítani. "A 'nyugtalan', dinamikus ülés több izomösszehúzódást vált ki, ami javítja a vérkeringést, és ezzel több oxigént juttat az agyba - a diák éberebb lesz, és jobban összpontosít."