2024.04.19. - Emma

A gyermek és az internet kapcsolata - káros vagy nem?

A gyermek és az internet kapcsolata - káros vagy nem?
Az internet nagyon hasznos, könnyen találhatnak a gyerekek is plusz információkat tanulmányaikhoz, szórakozási lehetõséget is nyújt, játékokkal fejleszthetõ a logikai képességük, de nézzük meg,

Kiskorúak ki vannak téve felnõtteknek szóló tartalmaknak, hirdetéseknek, sajnos kapcsolatba kerülhetnek drogos dolgokkal, sõt szexuális zaklatás, pornográfia áldozataivá válhatnak. Felmérések szerint már a hat éven aluli gyermekek is interneteznek, a családok 90 %-ában van otthon számítógép és internet.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Már nem csak a tv elõtt nõnek fel a gyerekek, hanem a számítógép elõtt is. Szakemberek azt kutatják, változott-e a családok, barátok kapcsolata az internet széles körû elterjedése óta?

Vagyis felmerült, hogy gyerekek társas kapcsolata leszûkült, kevesebbet beszélgetnek a szüleikkel, családi programok helyett szívesebben töltik az idõt netezéssel, a barátokkal is inkább a chaten lógnak együtt és nem a játszótéren, focipályán… A gyerek fizikai szervezetére gyakorolt hatásokat is figyelembe kell venni, hiszen a feszült keresgélés, a szem megerõltetése, az órákig tartó egyhelyben ülés, mind megterheli õket.

Csakis a szülõk tehetnek ennek elõzhetik meg, védhetik ki ezeket. Igenis korlátozni kell a gyereket az internetezésben! Mindenképp az életkorának megfelelõ témájú és tartalmú oldalak letöltését szabad engedni.

A technika csodálatos fejlõdése nem keresztezheti a gyerekek még csodálatosabb fejlõdését. A természetes játék és mozgás az, ami fejleszti a gyereket, nem a virtuális. Ezenkívül a család funkciója sem változhat meg a technika vívmánya miatt. A családi együttlétek, beszélgetések, kirándulások ugyanolyan fontosak, mint az internet elõtti idõszakban.

A szülõk mérlegre teszik a kérdést, hasznos, avagy ártalmas a netezés? Egyértelmûen károsnak nem titulálhatjuk az internetet, hiszen vannak jó oldalai is. Érdemes mégis végiggondolni a veszélyeket. Mérlegelni, hogyan óvhatjuk meg a gyerekeket ezen újfajta veszélyforrástól, mit tehetünk, milyen preventív módok léteznek.

A legfontosabb szabály, hogy bármit fordíthatunk a javunkra, de vannak olyan emberek, akik kihasználják a másikat, fõleg a gyerekek hiszékenységét, érdeklõdését, naivságát. Ezt kell megelõzni a szülõknek, pedagógusoknak, és természetesen szükség van törvényes elõírásokra is.

A legveszélyesebb zóna a gyerekekre nézve a különbözõ fórumokban rejlik, ahol illetéktelenek akarják megtudni lakhelyüket, esetleg találkozóra csábítják õket ilyen-olyan ürüggyel. Az a tapasztalat, hogy a kulcsszavas keresés során olyan oldalakra is eljuthatnak a gyerekek, amelyek nem nekik szólnak.

Ennek kivédésére használhatunk szûrõket, ellenõrizhetjük a gyereket, a gépet, letilthatunk bizonyos nemkívánatos oldalakat, de mindennél többet ér az õszinte családi beszélgetés, felvilágosítás.