Az anya szíve 20 százalékkal gyorsabban ver, így a megnövekedett mennyiségû vért keringetni tudja. Mivel fokozódik a vérkeringés, izzadékonyabb lehet a kismama. Megfigyelhetõ, hogy a köldöktõl lefelé halvány csík jelenik meg, amely szülés után eltûnik.
Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért! Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06
Érdemes oldalt fekve aludni, mert ezzel elterelhetõ a nyomás a gyomor mögötti fõ vérszállító erekrõl. A 16. és a 20. hét között baba érezhetõen megmozdul. Eleinte nehéz lehet megkülönböztetni az érzést a bélmozgástól, de aztán egyre biztosabban tudod, ezek rugdalások.
Az érzés csodálatos, végre kézzelfogható, mindennapi bizonyíték arra, hogy Õ tényleg a pocakodban van! A megmozdulás napját fel kell jegyezni, ez a késõbbiek során segítséget jelenthet a szülés várható idõpontjának megerõsítésében.
A magzat egyre aktívabb, észlelhetõ, hogy mikor van ébren és mikor pihen. Ha bármikor aggodalmunk támad, hogy magzatunk ritkábban vagy kevesebbet mozog, feltétlenül keressük fel orvosunkat! A bõrön vöröses repedések jelenhetnek meg a nyúlástól, általában a hasfalon, a melleken, a csípõn, a combon és a visszerek is okozhatnak kellemetlenségeket.
Magasra polcolt lábbal pihenve enyhülhetnek a tünetek. A méh rendszeresen jelentkezõ fájdalmatlan megkeményedései már érzékelhetõk, ezek segítik a méh növekedését, vérkeringését. Ilyenkor kemény, feszes a has 1-2 percig. A belsõ nyomástól kisimulhat, vagy ki is fordulhat a köldök, amely a terhesség végéig úgy marad. A szív és a tüdõ 50 százalékkal többet dolgozik, egyre fáradékonyabb a kismama.
Eközben a kisbaba hallja az õt körülvevõ hangokat, az anyja szívverését, gyomrának korgását, sõt a kívülrõl beszûrõdõ zajokat is. Ha az anyuka zenét hallgat, dúdol neki, eljut hozzá, megnyugtatja, sõt a késõbbiekben is hatással lesz rá! Selymes pihe kezd nõni a bõrén. Pici körmei kinõnek. Mindössze 250 ml magzatvízben úszkál, bõven van még helye mozogni, forogni, mintegy 20 cm. Lassan kezd nõni a zsírréteg a bõre alatt, bár még mindig nagyon sovány. Bõre vékony, a vérerek tisztán láthatóak alatta.
A tejfogcsírák mögött fejlõdni kezdenek az állandó fogak csírái is. Bõrén fehér magzatmáz jelenik meg, ami óvja és ápolja a baba bõrét. Külsõ nemi szervei most már elég fejlettek ahhoz, hogy ultrahanggal meg lehessen látni, amennyiben megfelelõen helyezkedik el a vizsgálat idején. Iszik a magzatvízbõl, gyakorolja a nyelést, fejlõdik az emésztõrendszere, és értékes tápanyagokhoz is jut. Sokat mozog, a zajokra reagál.
Néha csuklik, ilyenkor édesanyja érzi ezt. A trimeszter végére egyre kevesebb helye van a forgolódásra. Tüdeje folyamatosan fejlõdik, de tökéletes csak a születés idejére lesz. Bõre egyre vastagabb. Valószínûleg érzékeli a fényeket.