2024.04.20. - Tivadar

A nyár végén-õsz elején született gyerekek nagyobbra, magasabbra nõnek

London - Magasabbak és nagyobb csontozatúak azok a gyerekek, akik nyár végén-õsz elején születnek - állapították meg egy, a Bristoli Egyetem által közzétett tanulmányban.

A tanulmány 7 ezer, 1991-1992-ben született gyermek nyomon követésén alapult, és figyelembe vették ezeknek az éveknek a meteorológiai adatait is, hogy meghatározzák, mennyi napfényt kaphattak a terhesség utolsó három hónapjában az anyák. 350 anya esetében vizsgálták azt is, a terhesség 37. hetében mennyi D-vitamint tartalmazott a vérük.

Bebizonyosodott, hogy az augusztusban-szeptemberben született gyerekek tízéves korukra 0,5 centiméterrel magasabbak voltak a télen, tavasszal születetteknél, és 12,75 négyzetcentiméterrel nagyobb volt csontjaik összfelszíne.

A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy ezek a gyerekek - azáltal, hogy édesanyjuk terhességének három utolsó hónapja az év legnapfényesebb idõszakára esett - nagyobb mértékben részesültek D-vitaminból, ami a kálcium mellett a legfontosabb szerepet játssza a csontképzõdésben.

"A nagyobb terjedelmû csontok többnyire erõsebbek, és az idõsebb kori csontritkulás következtében sem törnek olyan könnyen" - mondta az egyik kutató, Jon Tobias, a Bristoli Egyetem reumatológus professzora.

"Minden tényezõ fontos, ami befolyásolhatja a gyermek csontfejlõdését, és a terhes anyák beszéljék meg orvosukkal, kell-e D-vitamint szedniük, különösen, ha gyermekük õsz és tavasz között születik" - fûzte hozzá Jon Tobias.