2024.03.29. - Auguszta

Idegen nyelvet az anyatejjel?

Idegen nyelvet az anyatejjel?
Jó vagy rossz a picinek a korai nyelvtanítás?!

Kevesen beszélünk idegen nyelveket. Ésszerûnek tûnik tehát a nyelviskolák részérõl a szülõk buzdítása: minél fiatalabb korban, akár már csecsemõként is részesítsék nyelvoktatásban gyermeküket. A gyakorló szakember, akit e törekvésrõl megkérdeztünk, viszont azt állítja: nem célravezetõ a kisgyermekek intenzív nyelvoktatása.

Sok szülõ már csecsemõkorban elkezdi csemetéjét valamilyen idegen nyelvre okítani.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Mielõtt azonban e burjánzó gyakorlat megítélésére kértük volna Dr. Kolozsváry Juditot, az ELTE Tanító-és Óvóképzõ Fõiskolai Kar docensét, elõbb azt kívántuk tisztázni:valójában meddig is csecsemõ a gyermek? Hiszen sokak szerint a csecsemõkor 12 hónapos korig tart, de vannak, akik 24, sõt 36 hónapos korig számítják. A docens azt a véleményt tartja ésszerûnek, amelynek a legtöbb híve van Magyarországon is: e szerint 12 hónapos korig tart a csecsemõkor, 36 hónaposig a kisgyerekkor. Ezt követõen óvodás illetve iskoláskorúakról beszélünk.

- Hirdetések, a médiában szakszerûnek tûnõ cikkek buzdítják a kisgyermekes szülõket arra, hogy gyermekük szinte már csecsemõ korától idegen nyelvet tanuljon.

- Jómagam semmi értelmét nem látom annak, hogy a gyerek nagyon korai - csecsemõkori - nyelvoktatásban részesüljön, tehát direkt módszerekkel tanítsuk egy idegen nyelvre! Különösen akkor nem, ha nem él két-vagy háromnyelvû közegben. Akiknél viszont ez a helyzet, azokat a gyerekeket nem kell külön tanítani, hiszen spontán módon sajátítják el a családi közösségben megismert szavakat, mondatokat. Az óvodások közvetlen nyelvtanításának is van néhány buktatója, például az ilyen korú gyermekek hanganalizációs képessége még gyenge. Az ekkor hibásan rögzülteket iskolás korban korrigálni már nagyon nehéz. És van még egy hátránya az óvodás korúak direkt tanításának - s ezt nem csak nyelvtanulásra értem -, az, hogy ritkán találkozik a gyerek érdeklõdésével. Hat-nyolc éves korig a gyerek azt sajátítja el leginkább, ami õt érdekli. Csecsemõ és óvodás korban tehát csak azt tartom optimális lehetõségnek az idegen nyelv korai elsajátítására, amikor a gyerek egyidejûleg él kétféle nyelvi közegben. Például, ha az anya magyar, az apa német. Ebben az esetben jól jár a gyerek, hiszen teljesen természetes számára, hogy két nyelven kommunikál.

- Mikor célszerû elkezdeni a gyerekek idegennyelv-oktatását?

- Pszichológusként azt tudom mondani, hogy legalább tizenkét éves kortól érdemes az idegen nyelvet didaktikusan, módszeresen tanítani. Ekkor alakulnak ki azok a kognitív képességek, például addigra jön létre az a nyelvtani tudásbázis, amire már rá lehet építeni az idegen nyelv szerkezetét, sajátosságait, szókincsét. Jó lenne, ha sikerülne megnyugtatni a szülõket, hogy semmit nem veszít a gyermekük, ha bölcsõdés, vagy óvodás korban nem kezd el nyelvet tanulni. Bár tudom, hogy akinek más elképzelése van, azt nagyon nehéz errõl meggyõzni.

Kolozsváry Judit a reklámokban sugárzott "napok alatt tanuljon nyelvet" kampánnyal kapcsolatban megjegyezte: képtelenség, hogy valaki két hónap alatt megtanulja az adott nyelvet. Reklámfogásnak viszont jó. Az viszont tény: egy jó nyelvtanár, intenzív oktatással - ami napi hat, nyolc órát jelent - megfelelõ hanganyaggal és a tanulni vágyó erõs akaratára is építve viszonylag rövid idõ alatt megtaníthatja a diákot jól, helyesen beszélni. Ám ehhez el kell sajátítani a nyelvtani szerkezetet is.

Visszatérve a gyerekek korai nyelvoktatására, az ELTE docense a Baba.zug.hu -nak elmondta: sok szülõ abban a tévhitben él, hogy a gyermeke nagyon jól fogja beszélni az adott nyelvet, ha korán kezdi elsajátítani. Ezzel viszont szemben állnak a tények: valaki tizenkét éven keresztül tanul egy nyelvet, mégsem képes megszólalni szükség esetén az adott nyelven. Egy nyelv elsajátításában nem csupán az idõ számít, az intenzitás is nagyon fontos. A szülõk sajnos versenyeznek, gyermekük nyelvórákra, edzésekre, táncórákra jár. Ezáltal a gyermekeiket is bekényszerítik egy versenybe. Mindent megadnak nekik, csak a gyermekkoruktól fosztják meg õket.